Urząd Miejski w Bychawie Ambasadorem Czytelnictwa
Sala konferencyjna w Urzędzie Miejskim w Bychawie zazwyczaj jest surowym pomieszczeniem wyposażonym w stoliki i krzesła, z godłem państwowym i herbem Bychawy na ścianie. To miejsce takie musi być bo przecież w tej sali zapadają ważne decyzje dotyczące funkcjonowania Gminy Bychawa. Duże zdjęcia w kolorze sepii przedstawiające charakterystyczne dla miasta obiekty zawieszone na jednej ze ścian nie rozpraszają, wręcz zdają się wskazywać kierunek myślom zebranych tu osób: władz samorządowych, radnych, sołtysów, gości.
6 maja 2022 r., w piątek, sala konferencyjna Urzędu Miejskiego przeistoczyła się w salon literacki. W tym dniu oficjalnie przypieczętowane zostało partnerstwo na rzecz promocji czytelnictwa pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną a Urzędem Miejskim w Bychawie. Potwierdzeniem zawartego partnerstwa jest Certyfikat Ambasadora Czytelnictwa, który przyjęła Magdalena Kostruba, zastępca burmistrza, czytelniczka bychawskiej biblioteki zakochana w książkach. Ważnym atrybutem zawartego partnerstwa jest Biblioteczka Ambasadora, unikatowa półka na książki, zaprojektowana i wykonana podczas warsztatów integracyjno-rękodzielniczych jakie odbywały się w bibliotece pod kierunkiem Marty Przech. Biblioteczkę Ambasadora, którą na ręce Burmistrza Bychawy Janusza Urbana przekazała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Barbara Cywińska, zaprojektowała mieszkanka Bychawy Anna Wegner. Biblioteczka została wyposażona w książki Gościa wydarzenia, pisarki Joanny Jax. Już wkrótce petenci urzędu, np. w oczekiwaniu na załatwienie sprawy będą mogli oddać się lekturze. Książki będzie można też wypożyczyć do domu, przeczytać a potem zwrócić.
Joanna Jax, zadebiutowała w 2014 r. Ma na swoim koncie ponad 30 powieści. Sama też tworzy do nich okładki. Jest copywriterką, artystką, maluje na szkle, wolontariuszką Fundacji dla Rodaka. Po jej książki czytelnicy bibliotek ustawiają się w kolejki. Rozmowę z pisarką przeprowadziła czytelniczka bychawskiej biblioteki Marzena Tylec, zafascynowana jej twórczością.
Wydarzenie zarejestrowała Panorama Lubelska TVP Lublin 3 (od 19:53): https://lublin.tvp.pl/60036311/6-maja-2021-g-1830?fbclid=IwAR0a5wAiEa3h9MMiPyteBhC9_j3gpqtgc-nixoAfBRR71xLuubiOnCxLFmw
O wydarzeniu można przeczytać również na oficjalnej stronie miasta: https://bychawa.pl/urzad-miejski-w-bychawie-zostal-bychawskim-ambasadorem-czytelnictwa/
Relacja z wydarzenia w TVP 3 Lublin, w programie Anny Dudy „STOP! Kultura”: https://lublin.tvp.pl/21461787/stop-kultura. Emisja: 22 maja 2022 r.
To już szóste takie partnerstwo zawarte w ramach projektu “Biblioteka zawsze blisko”, realizowanego przez bychawską bibliotekę w latach 2021-2022 w ramach programu BLISKO. W gronie partnerów znajdują się: “Tęczowy zakątek” świetlica wiejska w Gałęzowie, salon fryzjerski MARTA w Bychawce, kawiarnia artystyczna “Złota Lira”, Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Bychawie, Samorządowe Przedszkole w Bychawie oraz Urząd Miejski w Bychawie. Jeszcze w tym roku do tego grona dołączy czterech partnerów.
Fot. Marek Matysek