O czym szepczą Szeptuchy? Piknik literacko-zielarski czyli Danie dla Mola.

Wieczorowa porą, 21 października 2023 r. , w restauracji „U Saszy” nad zalewem Podzamcze Szeptuchy nie tylko szeptały ale też przyrządzały smakowite dania inspirowane literaturą. Na oczach publiczności powstały:

zupa z pokrzywy według „Złodziejki opowieści” J.M. Chmielewskiej. Utalentowana drużyna uczniów i nauczycieli: Anny Prajsnar i Joanny Mendykowskiej z ZSZ im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala” opowiedziała o zdrowotnych właściwościach pokrzywy, po czym wyczarowała wielki gar pożywnej zupy krem, którą serwowano z plasterkiem wiejskiej kiełbasy i drożdżowo-ziołowymi paluchami;

jaja z kurdybankiem do wiersza wiedźmy Beaty Bogusz przygotowały panie reprezentujące stowarzyszenie „Mój Bogucin” z Bogucina (gm. Garbów): Agnieszka Kamińska, Beata Bogusz, Jadwiga Flisiak, Beata Gawron i Elżbieta Kucharzyk,

chlebek ziołowy, serwowany z sosem czosnkowym i nalewką na kalinie przygotowali członkowie stowarzyszenia „Kreatywna Bychawa”: Danuta Lipiec, Ewa Eliasz, Magda Nowak. Inspiracją była wiązanka pieśni ludowych, wyśpiewanych przez zespół Sołectw Song pod dyrekcją Marcina Mączki, instruktora muzyki w Bychawskim Centrum Kultury.

racuchy i ziołowa herbatka według powieści M.A. Oleksy „Nad rzeką wspomnień” i „Niebo w kruszonce” Racuchy usmażyła Sylwia Jankowska a herbatę z autorskiej kompozycji ziół zebranych na nadburzańskich łąkach przyrządziła Ewa Kozaczuk. Obie panie reprezentowały Stowarzyszenie Miłośników Świerż i Ziemi Świerżowskiej (gm. Dorohusk)

Wszystkie, serwowane dania były oryginalne i smaczne. Publiczność była zachwycona. Nic dziwnego, że podczas próby wyboru Ziołowego Dania dla Mola roku 2023 na twarzach gości malowało się wahanie a ręka drżała gdy trzeba było oddać głos na jedno z pięciu literackich dań!

Fot. Robert Bogudziński, Studio ArtFoto