Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Śpiewać każdy może! Biblioteka w Bychawce zaprasza!

W lutym i marcu 2024 r. w Bibliotece w Bychawce będą się odbywały warsztatowe spotkania muzyczne. Spotkania realizowane w dwóch miejscowościach powiatu lubelskiego, tj. w Bychawce (gm. Bychawa) i Płowiznach (gm. Bełżyce) w ramach projektu  „Muzyczna Kraina Wokół Lublina – bogactwo dziedzictwa lokalnego,  współfinansowanego przez LGD „Kraina wokół  Lublina”.  Podczas spotkań uczestnicy poznają lokalną tradycję śpiewaczą charakterystyczną dla swojej okolicy, przypomną a w większości nauczą się najstarszych  pieśni ze swojej miejscowości.  W bychawczyńskiej bibliotece zabrzmią pieśni  śpiewane przed laty przez mieszkańców Bychawki, m.in.  śp. Stefanię Kłos ( z Bychawki Trzeciej- Kolonii),  śp. Stanisława Ponieważa, śp. Józefę Pidek i innych.  Inspiracją będzie znajdująca się w zasobach naszej biblioteki seria publikacji „Lubelskie”, zawierająca zbiór pieśni ludowych, zebranych przez naukowców z UMCS pod kierunkiem  prof. Jerzego Bartmińskiego. 

Spotkania poprowadzi profesjonalistka Anna Różycka, pasjonatki i znawczynie muzyki ludowej.

Anna Różycka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach i KUL; zbiera, aranżuje i opracowuje pieśni dla kapeli Drewutnia;  gra na suce biłgorajskiej, cymbałach, mazankach, mandolinie, skrzypcach; śpiewa, uczy śpiewu i gry.

Spotkania zakończą się  koncertem finałowym, podczas którego uczestnicy zaprezentują poznane pieśni i swoje lokalne dziedzictwo. Koncert będzie formą prezentacji lokalnego dziedzictwa muzycznego oraz promocji tradycji muzycznych „Krainy wokół Lublina”
Chętnych zapraszamy do kontaktu: 695485100. Liczba miejsc ograniczona!