Spacer zielarski z tą, która wie!

Każdego dnia omijamy lub wręcz rozdeptujemy wszechobecną, wdzierającą się na nasze wypielęgnowane trawniki koniczynę czerwoną. A czy zastanawialiście się kiedyś jakie bogactwo w niej drzemie? Posiada właściwości: antyoksydacyjne, przeciwzapalne, uelastycznia naczynia krwionośne, obniża ciśnienie i cholesterol, uspokajające i lekko nasenne, wykrztuśne, zapobiega miażdżycy. Może być stosowana w łagodzeniu objawów menopauzy (potliwość gorąco, bóle stawowe, spadek libido), łagodzi napięcie przed miesiączką, wspomaga trawienie, nadciśnienie tętnicze, cholesterol, osteoporoza, schorzenia sercowo-naczyniowe. Ale to nie wszystko! Stosowana zewnętrznie leczy łysienie androgenowe, przyśpiesza gojenie skóry, odkaża drobne rany. Zaskoczeni?

O tym i wielu innych niesamowitych właściwościach prozdrowotnych otaczających nas niepozornie wyglądających, często traktowanych przez nas jako chwasty roślin, dowiedzieliśmy się od znawczyni ziół Beaty Bogusz, która zabrała nas na spacer po bychawskich łąkach, odkrywając przed nami bogactwo jakie skrywają. Wędrując przez Rezerwat przyrody Podzamcze i pobliskie łąki, nasza przewodniczka wypatrywała co krok uzdrawiające rośliny. Wśród nich znalazły się m.in.: głowienka pospolita, jasnota biała, krwawnik pospolity, lebiodka pospolita, mniszek lekarski, nawłoć pospolita czy wrotycz. Pani Beata zdradziła nam tajniki jak suszyć zioła, właściwie je przechowywać jak je łączyć przy różnych dolegliwościach. Spacer zakończyliśmy w Restauracji „U Saszy” nad zalewem, gdzie mieliśmy okazję spróbować kuchennych rarytasów z ziołowej spiżarni naszej zielarki.

Relacjonowała: Matylda Graboś

Spacer zielarski odbył się w ramach projektu „W starym kredensie Prababci”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023

Fot. B.C.