Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

„Słowiańskie korzenie”, pierwsza inicjatywa lokalna grupy „Bychawianie-Słowianie” już za nami

W piękną, słoneczną niedzielę 19 czerwca 2022 r., na malowniczej wyspie nad bychawskim zalewem,
grupa Bychawianie – Słowianie zaprosiła mieszkańców do pachnącego polnymi kwiatami i świeżymi ziołami, świata dawnych Słowian. Projekt „Słowiańskie Korzenie” był pierwszym konkursowym wydarzeniem – inicjatywą lokalną zrealizowaną w ramach projektu „Biblioteka zawsze blisko”.

Organizatorzy postawili na swobodny charakter spotkania, kojarzący się z rodzinnym, letnim wypoczynkiem na łonie natury. Na rozłożonych na trawie kocach, znajdowały się punkty z atrakcjami dla uczestników. Można było wziąć udział w warsztatach z tworzenia lalek Motanek czy tradycyjnego wicia wianków pod okiem florystyki i pasjonatki kultury ludowej Sylwii Paćkowskiej . Choć o występowaniu tatuaży u Słowian wiemy bardzo niewiele, a wiedza ta oparta jest głównie na domysłach naukowców, zwolennicy zdobienia ciała mieli okazję zrobić sobie tatuaż z henny, spod ręki tatuażowego maniaka Pawła Grabosia. W wonny świat ziół i ich wyjątkowych właściwości, zabrała nas miłośniczka roślin – Paula Kowalik, snując fascynującą opowieść o dawnych Słowianach i tradycji wykorzystywania ziół w ich codziennym życiu. Wątek Słowian coraz częściej pojawia się we współczesnej literaturze, zwłaszcza w fantastyce, o czym miłośnicy książek mogli porozmawiać z Anną Jędrzejczyk, która przygotowała prezentację pełnego słowiańskiego księgozbioru naszej biblioteki. Zaintrygowany książką czytelnik, już na drugi dzień mógł przyjść do biblioteki i wypożyczyć wybrany tytuł. Popołudnie wypełnione warsztatami upłynęło niezwykle szybko i w bardzo miłej atmosferze.


Zwieńczeniem wydarzenia był koncert polskich pieśni tradycyjnych in crudo. W przestrzeni
zachodzącego, nad ruinami zamku słońca, słychać było niesiony białym głosem śpiew Lidki Szpulki i Renaty Krawczyk. Koncert był swoistą wędrówką po polskiej tradycji ludowej, której mądrość i przekaz powinien być wciąż żywy. Wydarzenie uwiecznił na fotografiach i filmie Marek Matysek.

Relacjonowała Matylda Graboś, opiekun projektu z ramienia biblioteki.