Rozmowa z Wiktorią Gaj, Czytelniczką Roku 2019

Wiktoria Gaj, lat 8, od kilku lat Czytelniczka naszej biblioteki, uczennica Szkoły Podstawowej w Bychawie, od 6 marca 2020 r. posiadaczka „bibliotecznego Oskara” w kategorii dzieci i zaszczytnego tytułu „Czytelnik Roku 2019”.

J.M-S.: Wiktorio, zostałaś Czytelnikiem Roku 2019 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie. Ile książek przeczytałaś? Czy ten tytuł sprawił Ci radość ?

Wiktoria: Przeczytałam 220 książek. Tytuł Czytelnik Roku 2019 sprawia mi satysfakcję, bardzo się cieszę.

J.M-S.: Czy spodziewałaś się go otrzymać?

Wiktoria: Spodziewałam się, że go otrzymam, chociaż moi rodzice zupełnie się tego nie spodziewali.

J.M-S: Jesteś uczennicą szkoły podstawowej. Do której klasy chodzisz?

Wiktoria: Chodzę do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Bychawie.

J.M-S: Czasami dzieci ciekawe świata same uczą się czytać, czy w Twoim przypadku też tak było?

Wiktoria: Książki najpierw czytała mi mama. Ja pewnego dnia podczas czytania zapytałam mamę czy mogę spróbować sama czytać. To była trudna książka, bo dotyczyła lasów deszczowych – chodziłam wtedy do zerówki.

J.M-S.: Kto lub co sprawiło, że czytasz bardzo dużo pomimo chodzenia do szkoły?

Wiktoria:  Moja mama lubi czytać książki,chodzi do biblioteki i kiedyś wzięła mnie ze sobą- tak to się zaczęło. W moim domu wszyscy czytają, czyta moja mama, czyta ciocia i babcia (mężczyźni w naszej rodzinie też czytają).

J.M-S.: Czy masz ulubioną książkę, do której wracasz co jakiś czas ?

Wiktoria: Na razie nie mam ulubionej książki, do której bym wracała (może jestem jeszcze za mała).

J.M-S.: Myślę, że w swojej klasie pochwaliłaś się nagrodą. Jakie reakcje towarzyszyły Twoim kolegom i koleżankom?

Wiktoria: Nie chwaliłam się w klasie, że dostałam ten tytuł, powiedziałam tylko swojej najlepszej przyjaciółce.

J.M-S.: Nauka w szkole podstawowej wymaga dużo czasu, który trzeba poświęcić na odrabianie lekcji i nie tylko, proszę powiedz kiedy najczęściej sięgasz po książki ?

Wiktoria: Najczęściej sięgam po książki, gdy już odrobię zadane lekcje,lub gdy jest brzydka pogoda i nie mogę wyjść na dwór.

J.M-S.: Czy spróbowałabyś zachęcić swoich znajomych, by częściej sięgali po książki ?

Wiktoria: Spróbowałabym zachęcić dzieci do czytania, bo to fajna przygoda.

Z Wiktorią Gaj, Czytelniczką Roku 2019 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie, rozmawiała Joanna Marek-Stanicka