Noc Bibliotek już za nami

W piątek (09 października 2020 r.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bychawie miała miejsce Noc Bibliotek 2020. Nasza biblioteka była czynna aż do godz. 22:00. Podczas tej wyjątkowej nocy zarówno dzieci, jak i dorośli mogli uczestniczyć w różnych wykładach i spotkaniach. Jednym z ciekawszych, zwłaszcza dla młodszych, było spotkanie z Dinem i Emmą, psami-terapeutami i ich właścicielką Violettą Rycaj-Lewandowską, certyfikowaną dogoterapeutką. Podczas spotkania dzieci mogły się dowiedzieć, jak prawidłowo podejść do psa, jak bezpiecznie się z nim przywitać, w jaki sposób głaskać, jak go nagradzać i chwalić, ale również jak nie postępować z psem, czego robić nie wolno, żeby nie zostać pogryzionym, czy podrapanym. Dogoterapeutka wraz ze swoimi pupilami pokazywała wszystkie wyżej wymienione sytuacje, szczegółowo je omawiając. Dzieci mogły również podejść i przećwiczyć, na przykład bezpieczne karmienie i głaskanie psa. Psy oczywiście bardzo chętnie współpracowały i wykonywały wszystkie komendy. Dzieci były wprost zauroczone czworonożnymi terapeutami. Było dużo radości i wspólnej zabawy.

Spotkanie z Jarosławem Sekułą, człowiekiem stąd, obecnie mieszkającym w Janiszowie n/Wisłą, podróżnikiem, hodowcą osłów, organizatorem pielgrzymek „od żłobu do krzyża”, autorem książki „Osioł. Janiszowski przewodnik hodowlany”, który w dodatku rzeźbi i rysuje. Jego dzieła, przedstawiające m.in. Matkę Boską na osiołku i św. Juana Diego, do dziś stoją w naszej bibliotece i cieszą oko. Jako młody,  dwudziestokilkuletni chłopak próbował dostać się do Jerozolimy. Opowieści Pana Jarosława, o tej podróży i o wszystkim, o co tylko pytali goście Nocy Bibliotek, były nadzwyczaj interesujące i pozostawiły  niedosyt, który można choć trochę zmniejszyć, czytając jego książkę, która w żadnym stopniu nie jest jedynie poradnikiem, a raczej – zajmującą opowieścią o tych poczciwych, a tak bardzo niedocenianych i nieznanych w Polsce zwierzętach. Dziękujemy Pani Teodozji Matysek za zorganizowanie spotkania.

Jarosław Sekuła opowiada o swojej książce
Jarosław Sekuła. Pamiątkowy wpis

Można pokochać historię, słuchając Janusza Szwałka, napisała w kronice pamiątkowej jedna ze słuchaczek wykładu o bitwach, stoczonych podczas I wojny światowej w naszym regionie. Pod tym wpisem podpisali się wszyscy. Potwierdzamy, była to niezwykle  interesująca, pełna lokalnych ciekawostek opowieść, m.in. o przyczynach wybuchu I wojny światowej, o losach żołnierzy i ludności cywilnej, ilustrowana pamiątkami z tamtego okresu.

Można pokochać historię słuchając Janusza Szwałka…

Ewelina Czajczyk o „zdrowych” słodkościach
Bezglutenowy biszkopt