Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Molowe tytuły przyznane

Sałatka gyros, przygotowana przez Małgorzatę Fijołek i Barbarę Kot, według wskazówek odnalezionych w powieści „Babskie Gadanie” Izabeli Pietrzyk otrzymała tytuł DANIA DLA MOLA roku 2012 zaś pierniczki Kubusia Puchatka, zaprezentowane przez Świerszczykowy Klub Pożeraczy Liter kl. I „c” ze Szkoły Podstawowej w Bychawie z wychowawczynią, panią Dorotą Drążek – tytuł DESERU DLA MOLA roku 2012.

{gallery}2012/g/2012-02-10{/gallery}
Podczas imprezy finałowej, która w miniony piątek, 10 lutego, odbyła się w Bychawskim Centrum Kultury, czytelnicy bibliotek Lubelszczyzny zaprezentowali 13 literackich receptur. A były to, ponadto:
kawa, którą smakują przyjaciele tytułowego bohatera z powieści „Antykwariusz” J. Sancheza, receptura odnaleziona przez Monikę Głazik a serwowana przez kawiarnię artystyczną „Złota Lira”; śniadanie biedroneczki, utwór własny – opowiadanie Iwony Siwczak z Elizówki (gm. Niemce); ryż po chińsku, podawany na imprezie sylwestrowej u Romy (M. Musierowicz –  „Pulpecja”), danie zgłoszone do konkursu oraz z fantazją przygotowane na oczach publiczności przez Beatę Kot; tort w kształcie jeża według wiersza Łukasza Dębskiego „Tort i jeż”, reklamowany przez rodzeństwo: Marysię i Oskara Mitułów, przy wsparciu mamy, Ilony; rurki z kremem, o których słowami wiersza J. Brzechwy – „Pchła szachrajka” opowiadał duet: mama i syn, tj. Urszula Góźdż i 5-letni Mateusz  Góźdź;  sernik, serwowany gościom  tytułowej „Herbaciarni pod morwami”  (S. Owens) stał się inspiracją dla pań: Zofii Kulik, Marii Mierzwy do przyrządzenia smakowitych ciast; babka wielkanocna, ciasto i  wiersz Marcina Wolskiego, ucznia Szkoły Podstawowej w Bychawie; rurki z kremem według utworu własnego – wiersza pt. ” Wariacje na temat rurek z kremem”, napisanego przez 5-letniego  Franka Wacha i jego mamę, panią Elżbietę;  nalewka malinowa, przyrządzona przez Waldemara Kota, o której w poetyckich strofach opowiedziała żona – Beata Kot; nalewka z czarnego bzu według receptury odnalezionej w powieści Rosamundy Pilcher „Powrót do domu”, zgłoszona przez Justynę Pawlik; grappa, napój rodem z Włoch, z powieści M. Sutera „Przyjaciel doskonały” zaprezentowała Anna Kowalik. Literackie receptury, przywołane podczas finału literacko-kulinarnego konkursu p.h. „Przed Ucztą dla Mola” były „czytane”  wszystkimi zmysłami: słuchu, wzroku, smaku, węchu i dotyku.
Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie; kawiarnia artystyczna „Złota lira”
Patronat honorowy: Burmistrz Bychawy; Starosta Lubelski
Patronat medialny: Radio Lublin; „Panorama Powiatu” ; Informacyjna Agencja Samorządowa; „Głos Ziemi Bychawskiej”; bychawa.pl
Sponsor: Sklep Spożywczy. Małgorzata Mazurek, Bychawa, ul. Piłsudskiego 49