Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Literackie SPA otwiera drzwi

Burmistrz Bychawy Janusz Urban oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie Barbara Cywińska zapraszają na uroczyste otwarcie Literackiego SPA. Wydarzenie odbędzie się 23 marca 2024 r. (sobota) o godz. 15.00 w siedzibie biblioteki (ul. Piłsudskiego 34, Bychawa).

Dzięki realizacji zadania pod nazwą “Literackie SPA. Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie” udało się stworzyć przyjazną przestrzeń, złożoną – podobnie jak w ośrodkach Wellnes i SPA – z wielu stref aktywności czytelniczej, świadczenia usług bibliotecznych oraz promowania filozofii życia opartej na literaturze.  Literackie SPA, czyli co?- pytają niektórzy. Wyjaśniamy: SPA czyli S jak spokój; P jak pamięć, A jak awangarda. 

Strefa spokoju to  „Kapsuła czasu” z rozgwieżdżonym niebem nad głową, sprzyjająca literackiemu relaksowi, wyposażona w specjalny fotel do masażu, stanowisko do słuchania muzyki i audiobooków,  wygodne siedziska i aromaty wprowadzające w dobry nastrój. 

Strefa pamięci to „Okno na świat”  czyli mini czytelnia komputerowa a także sala konferencyjno-wystawiennicza, akustyczna z odpowiednim oświetleniem, wyposażona w systemy ekspozycyjne, w której będą się odbywały spotkania z ciekawymi ludźmi, kameralne koncerty, wystawy itp.

W strefie awangardy swoje królestwo odnajdą zarówno najmłodsi jak i ci nieco starsi bywalcy biblioteki. Dla nich przygotowaliśmy przestrzeń pod nazwą „wySPA dzieci” z miękkimi pufami, kolorowymi książkami, zabawkami itp. oraz “Molową kawiarenkę” – miejsce spotkań z nieograniczonym dostępem do literatury, prasy a także do ekspresu do kawy i zdrowych, ziołowych herbatek. W tej strefie umieściliśmy też pracownię literacko-kulinarną, w której będziemy wcielać w życie  ideę czytania wszystkimi zmysłami. Tutaj użytkownicy biblioteki pod okiem profesjonalistów będą mogli przyrządzać literackie dania  według receptur odnalezionych w literaturze. Będzie to też strefa promocji stylu życia zero waste.

Przed budynkiem, w którym biblioteka  ma swoją siedzibę stanął KSIĄŻKOMAT!  Nowoczesne rozwiązanie, które ułatwi mieszkańcom dostęp do literatury o każdej porze dnia i nocy. 

Zastosowano również udogodnienia dla  osób z różnymi dysfunkcjami, m.in. wideofon zainstalowany na parterze budynku, ułatwiający komunikację z biblioteką, schodołaz, sprytne urządzenie, które w krótkim czasie ułatwi dostanie się na piętro osobom na wózkach i in. 

Ponadto zastosowano alternatywne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych a oświetlenie zamieniono na energooszczędne. 

To tylko część zmian jakie mogły się dokonać dzięki środkom zewnętrznym oraz wsparciu Gminy Bychawa

Zadanie “Literackie SPA. Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie” zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. “Infrastruktura bibliotek 2021-2025”. Uzyskano dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w kwocie 1 890 000,00 zł.