Liliana Fabisińska z wizytą w Bychawie

Nasz projekt „W starym kredensie Prababci” nabiera rozpędu. 28 września 2023 r. gościliśmy w Bychawie znaną pisarkę, autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka spotkała się z najmłodszymi Czytelnikami, uczniami kl. III Szkoły Podstawowej w Bychawie.

Fot. Matylda Graboś

Kilka słów refleksji po spotkaniu Pisarki z dorosłymi Czytelnikami napisała Dorota Szczepańska:

Spodziewałam się miłej rozmowy i sympatycznego spotkania z pisarką. A co dostałam? Zaproszenie na kawę z Lilianą Fabisińską przyjęłam z wdzięcznością i od razu postanowiłam tam pójść. Poszłam – i dostałam kawę. Brakowało tylko pisarki … ale i Ona niebawem się pojawiła, z promiennym uśmiechem na twarzy i z  miejsca dała się polubić. Mówiła, że z dziećmi jest łatwiej, bo one zawsze pytają o proste rzeczy: ile napisała książek, jak długo pisze się książkę… Uspokajałyśmy ją, że my to trochę jak duże dzieci, ale nie było to potrzebne, bo było widać, że pani Liliana czuła się w naszym towarzystwie doskonale i opowieść sama się „plotła”. Czasem zadawaliśmy jej jakieś pytanie, ale za każdym razem jej odpowiedź wykraczała poza granice oczekiwań i naszej wyobraźni. Słuchałyśmy jak urzeczone, a autorka opowiadała: o lotach za 37 złotych, o papudze, która rwała piórka, kiedy jej właścicielka wyjeżdżała na choćby dwa dni; o książkach, które zaczynają się zazwyczaj od niepozornych sytuacji i o tym wszystkim, co dzieje się między pisaniem jednej książki a … pisaniem następnej.

Najkrócej: cudne spotkanie, pełne dobrej aury, energii i sympatii; wypełnione aromatem kawy i niesamowitych opowieści; dające wytchnienie od codziennych obowiązków i nadzieję, że może kiedyś, gdzieś samemu … znajdzie się tani bilet do Bergamo, do Neapolu, do Kapsztadu albo Pretorii.

Dziękuję mojej Ulubionej Bibliotece za takie spotkanie.

I – Pani Liliano, do zobaczenia wiosną na „Daniu dla Mola”

Fot. Matylda Graboś