Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Ku nowoczesności, ku marzeniom…biblioteka się zmienia!

Tekst opublikowany w: „Głos Ziemi Bychawskiej”, 2023, nr 3, s.8-9, dostępny również w internecie: https://bychawa.pl/wp-content/uploads/2023/05/Glos-Ziemi-Bychawskiej-gazeta-nr-3-325-maj-2023-internet.pdf

Drodzy Czytelnicy, Mieszkańcy Gminy Bychawa i okolic, spieszymy donieść, że Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie każdego dnia zmienia się dla Was. Z brzydkiego kaczątka, powoli zaczyna się przepoczwarzać w  pięknego łabędzia!  Tak, literacko i w przenośni, można nazwać metamorfozę jaką właśnie przechodzi Wasza biblioteka.  Z marzeń podsycanych rozmowami z Wami, Drodzy Czytelnicy, a także z Partnerami, Władzami Miasta, osobami, które korzystają z oferty kulturalno-edukacyjnej zaś pełnoprawnymi Czytelnikami z kartą biblioteczną, jak dotąd nie zostali,  utkaliśmy nowy obraz biblioteki. Będzie to miejsce, obok którego nie będzie można przejść obojętnie, nowoczesne, klimatyzowane, z atrakcyjną, odpowiednio zaaranżowaną przestrzenią.  Literackie SPA, bo tak nazwaliśmy nasze wspólne marzenie,  to koncepcja biblioteki jako miejsca, w którym w oparciu o literaturę będziemy promować określoną  filozofię życia, na którą składają się: dbałość o ducha i ciało. Dlatego tuż za progiem witać Was będzie stolik-molik, kultowy już mebel, poddany drobnemu liftingowi.  Pośrodku wyrośnie piękne drzewo, symbolizujące mądrość płynącą z człowieka, dążenie do rozwoju i ambicje. Pień drzewa to symbol ciała, korona – umysłu. Mówiąc krótko: Literackie SPA!  

Era mroku i irytujących ciemności na klatce schodowej i korytarzu pójdzie w zapomnienie. Będzie jasno i elegancko.  Idąc po schodach w oddali widać będzie część biblioteki, w której zaaranżowaliśmy stanowiska wypożyczania.  

Dzisiaj odkrywamy jedną z kart (kolejne już wkrótce), składających się na nową, biblioteczną jakość – stanowisko wypożyczania, takie nasze centrum dowodzenia i pierwszego kontaktu biblioteki i bibliotekarzy z Czytelnikiem, Gościem, Turystą… 

Póki co remont idzie pełną parą! Skuwanie tynków i  posadzek, szlifowanie i wygładzanie nierówności, wszechobecny kurz, muzyka młotów i wiertarek, tworzenie skomplikowanej plątaniny przewodów elektrycznych, instalacja klimatyzatorów, godziny ustaleń, dyskusji i spotkań na placu budowy…Powoli, mozolnie, krok po kroku zmierzamy do celu jakim jest nowe oblicze biblioteki i jednocześnie zmiana wyglądu holu Bychawskiego Centrum Kultury, który każdy Czytelnik czy Gość  musi pokonać aby dostać się na biblioteczne piętro. 

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia jest możliwa  dzięki środkom zewnętrznym w kwocie 1 890 000 zł. pozyskanym przez bychawską bibliotekę  z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Priorytet 2 Kierunek interwencji 2.1  “Infrastruktura Bibliotek 2021-2025” oraz wsparciu Gminy Bychawa. 

Przed nami jeszcze mnóstwo pracy! Trzymajcie kciuki żeby wszystko się udało! I żebyśmy  wspólnie mogli relaksować się w Literackim SPA! O postępach prac będziemy informować na bieżąco. Prawda, że Literackie SPA brzmi jak obietnica: relaksu, spokoju, komfortu, nowych możliwości…

Barbara Cywińska,

dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie

Na zdjęciu: stanowisko wypożyczania. [W tym miejscu jeszcze do niedawna była zlokalizowana czytelnia ze stolikiem -molikiem i wygodną kanapą]. Projekt: Sabina Mazurek-Zawadzka.