Jak wprowadzić czytelnika w dobry nastrój? Warsztaty z aromaterapii.

Uczestnicy szkolenia z aromaterapii, po kilku godzinach nauki  i “zabawy zapachami”,  na tak postawione pytanie, zgodnie odpowiedzieli: “otulić zapachem!”.  Agata Kwaśna-Nowak, prowadząca warsztaty, pasjonatka wszystkiego co naturalne, m.in. naturalnych olejków zapachowych na początek zaserwowała grupie wiedzę w pigułce o właściwościach olejków eterycznych, o zasadach ich łączenia, o ich zastosowaniu w codziennym życiu czy w pracy a także wskazała literaturę tematyczną. Z radością i dumą stwierdziliśmy, że polecane przez panią Agatę książki znajdują się w zasobach bychawskiej biblioteki. Są to, np.:  “Aromaterapia dla każdego” (I. Konopacka-Brud, W. Brud) czy “Ziołowy zakątek – kosmetyki, które zrobisz sam w domu” (K. Hebda). Tymczasem z dyfuzora w kłębach pary unosił się przyjemny zapach a prowadząca sprawnie prowadziła uczestników od teorii do praktyki. No i się zaczęło. Każdy otrzymał zestaw niezbędny do przygotowania własnych kompozycji zapachowych. Czego tam nie było: słoje z olejem bazowym, granulkami soli, kwiatem lawendy, nagietka i wiele inny bliżej niezidentyfikowanych barwnych składników. Isty misz masz barw, zapachów, konsystencji…Kilka godzin zajęć minęło w oka mgnieniu. A ile przy tym było emocji, podekscytowania i zadowolenia z  kompozycji zapachowych stworzonych według indywidualnych upodobań każdej z uczestniczek. To było bardzo inspirujące spotkanie. Na koniec ktoś głośno powiedział „chcemy więcej” a reszta grupy poparła życzenie oklaskami!

Projekt “Biblioteka zawsze blisko” jest realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Priorytet 4. Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka/Lokalność/Inicjatywy/Społeczność/Kooperacja/Oddolność ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z budżetu państwa.

Fot. Robert Bogudziński