Ekshibicjonizm pisarsko-czytelniczy. Inicjatywa oddolna grupy Wesołe Pisarki. Odsłona druga.
No i przyszedł dzień, na który długo czekała Bychawska Szkoła Pisania działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bychawie. To dzień realizacji drugiej części inicjatywy „Ekshibicjonizm pisarsko-czytelniczy”. To pomysł na promocję czytelnictwa grupy „Wesołe pisarki”, realizowany w ramach projektu „Biblioteka zawsze blisko”. I tak, w niedzielne popołudnie, 9 października 2022 r. w parku miejskim w Bychawie przy altance rozpoczął się performans , podczas którego grupa zarażała pasją czytania oraz promowała bychawską bibliotekę.
Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już na początku września. Na spotkaniach ustalaliśmy plan działania.
W dniu wydarzenia, alejki parku zostały przystrojone tabliczkami z hasłami promującymi czytelnictwo, np. „Książka to najpiękniejsze słowo świata”, „Powiedz nam co czytasz a my ci to wypożyczymy” i wiele innych.
Zespól wokalny SOŁECTW SONG wprowadził zebranych w literacki nastrój piosenką „ Do zaczytania jeden krok” . Następnie Barbara Cywińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie a jednocześnie opiekun grupy, przywitała zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych na wydarzenie.
Byli z nami burmistrz Bychawy Janusz Urban, przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Szacoń , przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Czytelnicy i Mieszkańcy Bychawy i okolic, a także goście z dalekiego Lubina.
Zaczęliśmy od literackiej rewii mody, którą poprowadziła jedna z wesołych pisarek Małgorzata Pruchnicka. Wykorzystane zostały stroje, w których grupa wystąpiła w Zamościu podczas pierwszej odsłony inicjatywy „Ekshibicjonizm pisarsko-czytelniczy”, realizowanej w czerwcu b.r. podczas ogólnopolskiego festiwalu Euro Folk. I tak modelki zaprezentowały stroje na różne okazje. Każda kreacja miała swoją nazwę, np. starodruk, opasłe tomisko, pani jesień, kopciuszek, czytelnik pijany wiedzą, Nie bój się maleńki. Czytaj horrory!, fanka romansów, otwórz serce otwórz duszę, opowieści o Bychawie, bajki dla dzieci i dla dorosłych, Maria Konopnicka. Niektóre kreacje zostały wykonane podczas warsztatów krawieckich z panią Leną Kosz, inne powstały w wyobraźni wesołych pisarek.
Kolejnym punktem programu było spotkanie dwóch pisarek przeprowadzone w konwencji ringu bokserskiego. W lewym narożniku stanęła Jadwiga Grzesiak, bychawianka, autorka trzech powieści, w prawym zaś Monika A. Oleksa, pisarka, blogerka, eseistka, mentorka Bychawskiej Szkoły Pisania. Trudnej roli sędziowania podjęła się Monika Kaproń. Walka na literackim ringu zakończona została zwycięstwem obu zawodniczek.
Pogoda w tym dniu nie rozpieszczała, mimo promieni słonecznych przedzierających się przez chmury, było dość zimno. Na rozgrzewkę, prezes stowarzyszenia „Kreatywna Bychawa” Danuta Lipiec zaprosiła wszystkich na spacer ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „ Pszczoły i kwiaty” . Ścieżka powstała w ramach projektu realizowanego przez stowarzyszenie przy wsparciu finansowym WFOŚiGW oraz Gminy Bychawa. Przewodnikiem po ścieżce była Aleksandra Milanowska, biolog, bychawianka, czytelniczka bychawskiej biblioteki.
Na zakończenie wystąpił zespół SOŁECTW SONG pod dyrekcją Marcina Mączki, na perkusji przygrywał Marcin Niedźwiedź. W programie „Szukaj mnie” zespół rozgrzewał publiczność swoim śpiewem.
Wydarzenie uznajemy za udane. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i zapraszamy do odwiedzania biblioteki.
Autor relacji: lider grupy Danuta Hanaj
Fot. Janusz Flis