Ekshibicjonizm pisarsko-czytelniczy. Inicjatywa oddolna grupy Wesołe Pisarki. Odsłona druga.

No i przyszedł dzień, na który długo czekała  Bychawska Szkoła Pisania działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bychawie. To dzień realizacji drugiej części  inicjatywy  „Ekshibicjonizm pisarsko-czytelniczy”. To pomysł na promocję czytelnictwa grupy  „Wesołe pisarki”, realizowany w ramach projektu  „Biblioteka zawsze blisko”.   I tak, w niedzielne popołudnie,   9 października 2022 r. w parku miejskim w Bychawie przy altance rozpoczął się performans , podczas którego  grupa zarażała pasją czytania oraz promowała bychawską bibliotekę.

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już na początku września. Na spotkaniach ustalaliśmy plan działania.

W dniu wydarzenia,  alejki parku zostały przystrojone tabliczkami  z hasłami promującymi czytelnictwo, np. „Książka to najpiękniejsze słowo świata”, „Powiedz nam co czytasz a my ci to wypożyczymy” i wiele innych.

Zespól wokalny SOŁECTW SONG wprowadził zebranych w literacki nastrój piosenką „ Do zaczytania jeden krok” . Następnie Barbara Cywińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie  a jednocześnie opiekun grupy,  przywitała zaproszonych gości oraz  wszystkich przybyłych na  wydarzenie.

Byli z nami  burmistrz  Bychawy Janusz Urban,  przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Szacoń , przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie,  Czytelnicy i Mieszkańcy Bychawy i okolic, a także goście z dalekiego Lubina.

Zaczęliśmy od  literackiej rewii mody, którą poprowadziła  jedna z wesołych pisarek Małgorzata Pruchnicka.  Wykorzystane zostały stroje, w których grupa wystąpiła  w Zamościu podczas pierwszej odsłony  inicjatywy „Ekshibicjonizm pisarsko-czytelniczy”, realizowanej w czerwcu b.r. podczas ogólnopolskiego festiwalu Euro Folk.  I tak modelki zaprezentowały stroje na różne okazje. Każda kreacja miała swoją nazwę, np.  starodruk, opasłe tomisko, pani jesień, kopciuszek, czytelnik pijany wiedzą, Nie bój się maleńki. Czytaj horrory!,  fanka romansów, otwórz serce otwórz duszę, opowieści o Bychawie, bajki dla dzieci i dla dorosłych, Maria Konopnicka. Niektóre kreacje  zostały wykonane podczas warsztatów krawieckich z panią Leną Kosz, inne powstały w wyobraźni wesołych pisarek.

Kolejnym punktem programu było spotkanie dwóch pisarek przeprowadzone w konwencji ringu bokserskiego. W lewym narożniku stanęła Jadwiga Grzesiak, bychawianka, autorka trzech powieści,  w prawym zaś Monika A. Oleksa, pisarka, blogerka, eseistka, mentorka  Bychawskiej Szkoły Pisania.  Trudnej roli sędziowania podjęła się Monika Kaproń.  Walka na literackim ringu zakończona została  zwycięstwem obu zawodniczek.

Pogoda w tym dniu nie rozpieszczała,  mimo promieni słonecznych przedzierających się przez chmury, było dość zimno.  Na rozgrzewkę, prezes stowarzyszenia „Kreatywna Bychawa” Danuta Lipiec  zaprosiła wszystkich na spacer ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „ Pszczoły i kwiaty” . Ścieżka powstała w ramach projektu realizowanego przez stowarzyszenie przy wsparciu finansowym WFOŚiGW oraz Gminy Bychawa.  Przewodnikiem po ścieżce była Aleksandra Milanowska, biolog, bychawianka, czytelniczka  bychawskiej biblioteki.

Na zakończenie wystąpił zespół SOŁECTW SONG pod dyrekcją Marcina Mączki, na perkusji przygrywał Marcin Niedźwiedź. W programie „Szukaj mnie”  zespół rozgrzewał publiczność  swoim śpiewem.

Wydarzenie  uznajemy za udane.  Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i zapraszamy do odwiedzania biblioteki.

Autor relacji: lider grupy Danuta Hanaj

Fot. Janusz Flis