Bank Pekao SA spełnia marzenia!!!
Marzenia się spełniają! Jak dziecko, podskakuję z radości, klaszcząc w dłonie. Musicie uwierzyć na słowo. Marzenie o wyposażeniu bibliotecznej czytelni w ekspres do kawy pojawiło się kilka lat temu. Mniej więcej w czasie gdy trafił do nas stolik-molik. Wyjątkowy mebel, który wykonali dla nas pasjonaci stolarstwa tradycyjnego, którzy w 2014 roku na zaproszenie Anety Krzyżak, pasjonatki stolarstwa tradycyjnego, przybyli z różnych rejonów kraju do Bychawki by wziąć udział w II Ogólnopolskim Pikniku Stolarskim. Od tego momentu wokół stolika-molika toczą się dyskusje o literaturze, powstają plany, snują marzenia. Czytelnicy z przyjemnością przysiadają na kanapie z gazetą, książką, z filiżanką kawy by zatopić się w lekturze lub w rozmowie. W ubiegłym roku ta sama czytelnia została wyposażona w kolejny mebel – zabudowaną ścianę, pełną półek, schowków i oczywiście z miejscem na dawno wymarzony ekspres. Również rok temu, Czytelnicy biblioteki, zapytani o potrzeby wskazali, m.in. na… ekspres do kawy!
No i jest! Nie dość, że jest piękny to jeszcze wypełnia bibliotekę aromatem świeżo mielonej kawy. Dodajmy, pysznej kawy, czarnej albo z mlekiem. I tylko czas nie sprzyja rozmowom, spotkaniom, smakowaniu kawy i czytaniu w bibliotece. A plany były imponujące…
Nasza Czytelniczka Danuta Hanaj, znając potrzeby biblioteki, wspólnie z dyrektorem bychawskiego Oddziału Banku Pekao SA Bogdanem Hałasiem postanowili “podziałać” na rzecz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie. Spośród pracowników banku utworzyli grupę wolontariuszy. Liderem grupy został Bogdan Hałaś, a w wolontariat zaangażowała się pani Danuta Hanaj z bychawskiego Oddziału Banku. Projekt wspierała także pani Anna Strukowicz z Biura Wolontariatu i Kultury Korporacyjnej. Grupa wystąpiła do Fundacji Banku Pekao S.A. im. dr Mariana Kantona o wsparcie dla biblioteki w ramach programu pomocy banku dla społeczności lokalnej “Jesteśmy blisko”. Do działania zaangażowano również wolontariuszy społecznych: Jadwigę Grzesiak, Danutę Gizę, Marię Mierzwę.
I tak powstał projekt pod nazwą: Spotkania międzypokoleniowe – spotkajmy się na kawie. Pozyskane środki, w kwocie 4500 zł. przeznaczono na zakup rzutnika multimedialnego i ekspresu do kawy.
Program działań, które zostaną zrealizowane w ramach projektu jest następujący:
- Spacerkiem po Bychawie, tej dawnej i współczesnej. Gawęda ilustrowana zdjęciami, pokazującymi jak wyglądała Bychawa przed wielu laty a jak wygląda teraz. Spotkanie dzieci i młodzieży z Teresą Tracz, prezesem Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego, emerytowaną nauczycielką, współautorką albumu „Bychawa dawna – historia miasta zamknięta w fotografii”
- W co się bawili dziadkowie a w co się bawią wnuczęta. Wspólna nauka i zabawa. Seniorzy z Klubu Seniora, działającego przy Bychawskim Centrum Kultury, zaprezentują przykłady zabaw ze swojego dzieciństwa, zaś dzieci z Samorządowego Przedszkola w Bychawie pokażą seniorom zabawy popularne obecnie wśród dzieci.
- Opowieści ze smakiem. Co jadały dzieci 50 i więcej lat temu, a co jadają dzisiaj? Próba odtworzenia smaków sprzed lat. Przygotowanie i degustacja.
- Szkoła, jak to dawniej bywało, a jak jest dzisiaj? (nauczyciele, dyscyplina, strój, podręczniki, tornistry, prace domowe itp. ). Seniorzy kontra uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Bychawie – dyskusja.
- Domowy savoire-vivre. Konfrontacja trzech pokoleń: dziadkowie-rodzice – dzieci. Improwizowane scenki zachowań w wybranych sytuacjach przedstawicieli trzech pokoleń
- Moda trzech pokoleń. Mini pokaz mody z udziałem seniorów, młodzieży szkolnej oraz dzieci z klas I-III
Funkcjonowanie w realiach pandemii zaburza, i to bardzo, realizację zamierzeń i planów. Póki co, nie możemy Was zaprosić do biblioteki na międzypokoleniowe spotkania przy kawie. Mamy nadzieję, że pandemia szybko się skończy, obostrzenia zostaną zniesione a my zaprosimy Was na kawę wśród książek. A wtedy, razem zrealizujemy plan zapisany w projekcie. Pierwsze spotkanie, Spacerkiem po Bychawie, zrealizujemy on-line. Już wkrótce!
Fot. Roman Rusinek