Literackie spotkanie w Bychawce. Relacja

Przez wiele stuleci artyści ludowi pozostawali niedocenieni a ich sztuka plastyczna traktowana była jako prymitywna, nieudolna, brzydka. Często obraźliwie nazywana bohomazami. Dopiero wiek XIX przyniósł nowe spojrzenie na sztukę ludową (malarstwo, rzeźbę, muzykę, pieśni, poezję, i. in.) jako tę, która wnosi do narodu oryginalne wartości i jest świadectwem polskiej kultury dla przyszłych pokoleń. Dostrzeżono i doceniono wielkość talentu ludowych twórców, których przekaz był szczery i płynący prosto z serca. Niemal każda wieś skrywała i wciąż skrywa uzdolnionych, twórczych ludzi, których wydobycie na światło dzienne powinno być ważnym aspektem kulturalnego życia gmin. Stefan Olech – ludowy poeta i malarza – amator – akwarelista. Urodził się w 1914 roku w Bychawce, tutaj tworzył i spędził całe swoje życie. Dzięki inicjatywie syna nieżyjącego już artysty – Krzysztofa Olecha, wrażliwa dusza poety i świat widziany oczami malarza na nowo ożyły, trafiając do szerszego grona odbiorców. A wszystko to za sprawą książki – Bychawka malowana słowem i pędzlem. Stefan Olech – człowiek z pasją. 15 czerwca 2019 r. w Bibliotece w Bychawce odbyło się pierwsze spotkanie z Krzysztofem Olechem promujące wydaną przez niego publikację. Rozmowę z autorem poprowadziła Monika A. Oleksa – pisarka, blogerka, eseistka.  W otoczeniu barwnych akwareli i czarnobiałych zdjęć wysłuchaliśmy historii życia dobrego człowieka – kochającego ojca i męża, pracowitego gospodarza i artysty pełnego pasji. Promocję książki poprzedził spacer literacki Śladami pisarzy w Bychawce, na który zabrała nas Ewa Sprawka – mieszkanka Bychawki i miejscowa bibliotekarka. Spotkanie w Bibliotece w Bychawce było także ostatnim w tym roku szkolnym zjazdem Bychawskiej Szkoły Pisania, którą już od dwóch lat prowadzi Monika A. Oleksa. Pisarka wręczyła swoim uczniom dyplomy a  MBP w Bychawie wręczyła pamiątkowe upominki. Nie zabrakło też słodkiej niespodzianki w postaci okazałego tortu od tajemniczego ofiarodawcy.

Wszystkich, którzy są ciekawi dorobku artystycznego Stefana Olecha, a także chcieliby zakupić ten niezwykły album zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie z Krzysztofem Olechem, które odbędzie się 30 czerwca (niedziela) 2019 r. w Bychawskim Centrum Kultury o godz. 17.15.

Na wydarzenie zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie oraz Szkoła Podstawowa im. Kajetana Koźmiana w Bychawce.

Tekst i zdjęcia: Matylda Graboś

Otwarte spotkanie w bibliotece w Bychawce 15-06-2019