Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Zapusty z Molem. Finał

Zapusty z Molem już za nami. 26 lutego 2022 r. wielbiciele literatury i dobrego jedzenia spotkali się na literacko-kulinarnym wydarzeniu, od lat organizowanym przez naszą bibliotekę. Na molowym stole pojawiły się:

sałatka żółta według receptury odnalezionej w powieści Agnieszki Olejnik „Apetyt na więcej”, przygotowana przez Ewelinę Kaźmirską

solianka inspirowana opowiadaniem Jadwigi Grzesiak „Wiktor Jahoda”, zgłoszona do konkursu i ugotowana przez Stowarzyszenie “Kreatywna Bychawa”

taneczne tiramisu z powieści Anny H. Niemczynow „Powiedz życiu tak, Lili” przygotowała Marzena Tylec

niebiańska zapiekanka według Moniki Madejek „Wakacje Kajtka” przygotował Kamil Solowski, uczeń kl. VII Szkoły podstawowej w Bychawie

bigos, o którym wspominała  Danuta Hanaj w wierszu autorskim “Zapusty”

seta i galareta według autorskiego poematu Marka Kuny, viceprezesa Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego

mrowisko, inspirowane lekturą Adama Mickieiwicza “Pan Tadeusz”, przygotowała Agnieszka Baran

Wszystkie literackie dania zostały przyrządzone. Uczestnicy konkursu uwijali się jak w ukropie. Goście niecierpliwie czekali by wreszcie poczuć ten wyjątkowy smak literatury na podniebieniu. 

Na koniec role się odwróciły, to goście musieli ocenić serwowane literackie smaki długością oklasków. Było to wyjątkowo trudne zadanie bo wszystkie dania i desery były pyszne!

Tytuł „Zapustnego Dania dla Mola roku 2022” otrzymały:

1/ solianka, inspirowana opowiadaniem Jadwigi Grzesiak „Wiktor Jahoda” a przyrządzona przez Stowarzyszenie „Kreatywna Bychawa”

2/ taneczne tiramisu, inspirowane powieścią Anny H. Niemczynow „Powiedz życiu tak, Lili”, przygotowane przez Marzenę Tylec

Nagrodę publiczności zdobył Kamil Solowski za niebiańską zapiekankę, inspirowaną książką Moniki Madejek „Wakacje Kajtka”. W kulinarnych zmaganiach Kamila wspierała Babcia.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy kunsztu kulinarnego, pasji literackiej i odwagi!

Dziękujemy za pomoc przy organizacji wydarzenia: pracownikom Bychawskiego Centrum Kultury, w szczególności Monice Gębie; pani prezes Danucie Lipiec i członkom stowarzyszenia „Kreatywna Bychawa”, panu Januszowi Lipcowi za wsparcie transportowe, chórowi „Podkowiaki” pod dyrekcją Marcina Mączki za nastrojowy koncert a także Mateuszowi Wróblewskiemu za muzyczny prezent dla Molowych gości!.

Z całego serca dziękujemy również Uczestnikom wydarzenia za hojność okazaną podczas zbiórki środków na wsparcie opanowanej wojną Ukrainy. Pieniądze (810 zł.) zostały wpłacone na specjalne konto Polskiego Czerwonego Krzyża.

Galeria zdjęć z wydarzenia ukaże się już wkrótce.