Wywiad z Szymonem Piekarzem, Czytelnikiem Roku 2020

O pasji czytania z Szymonem Piekarzem, Czytelnikiem Roku 2020 w kategorii dzieci, uczniem klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Bychawie rozmawiała Barbara Cywińska:

B.C.: Szymon, zostałeś Czytelnikiem Roku 2020, w kategorii dzieci. Powiedz ile masz lat, do której klasy chodzisz i ile książek przeczytałeś w 2020 r.

Szymon: Mam 7 lat i chodzę do 1 klasy Szkoły Podstawowej  w Bychawie. Przeczytałem 127 książek.

B.C.: Masz 7 lat i przeczytałeś aż 127 książek? Dzieci w Twoim wieku dopiero rozpoczynają naukę trudnej sztuki czytania. Powiedz kiedy Ty nauczyłeś się czytać? Ktoś Ci w tym pomagał? Jak się zaczęła Twoja przygoda z czytaniem?

Szymon: Tak. Nauczyłem się czytać w zerówce. Pomagała mi mama. Jak byłem mały, mama zabierała mnie do biblioteki, wypożyczaliśmy razem książki,  które później mi czytała. I tak to się zaczęło.

B.C.: Pamiętasz pierwszą samodzielnie przeczytaną książkę? Jaka to była książka? O czym ona była?

Szymon: Dokładnie nie pamiętam, ale jedną z pierwszych był Samochodzik Franek jako trener piłki nożnej.

B.C.: Po jakie książki najchętniej sięgasz? Może masz ulubionego bohatera?

Szymon: Nie mam ulubionego bohatera ale bardzo lubię książki o Franklinie, samochodziku Franku i o zwierzętach.

B.C.: Otrzymałeś piękną statuetkę i mnóstwo prezentów. Podobała Ci się nagroda? Gdzie ją umieściłeś? Czy stoi w widocznym miejscu w Twoim pokoju? Przeczytałeś już książki, które otrzymałeś w prezencie? Podobały Ci się?

Szymon: Nagroda bardzo mi się podoba. Statuetka stoi na biurku w moim pokoju.  Zacząłem czytać książkę „Bon Czy ton” pana Grzegorza Kasdepke a „Opowiadania o Bychawie” pożyczyłem babci i dziadziowi bo bardzo chcieli ją przeczytać.

B.C.: Pochwaliłeś się nagrodą kolegom, pani w szkole? Jak zareagowali? Gratulowali Ci?

Szymon: Tak. Wszyscy w klasie mi gratulowali i dziwili się, że aż tyle książek przeczytałem.

B.C: Jesteś uczniem klasy pierwszej więc masz na pewno mnóstwo nauki. Jesteś też małym chłopcem, potrzebujesz czasu na zabawę. Kiedy więc znajdujesz czas na czytanie?

Szymon: Czytam wieczorami albo  w weekendy bo na tygodniu mam sporo zajęć dodatkowych.

B.C: Jak myślisz skąd się wzięła u Ciebie pasja czytania?

Szymon: Dzięki rodzicom, którzy codziennie czytali nam do snu, mnie i bratu. Zabierali nas do biblioteki, kupowali różne ciekawe książki.

B.C.: Zachęć proszę inne dzieci do czytania książek…

Szymon: Czytajcie książki bo czytając możemy poczuć się jak bohaterowie opowiadań! Czytanie to fajna przygoda! Ja to wiem!      Wy też się o tym przekonajcie!

Na zdjęciu Szymon Piekarz, Czytelnik Roku 2020 w kategorii dzieci w towarzystwie Janusza Tesa, Czytelnika Roku 2019 w kategorii dorośli. Fot. Sylwia Paćkowska