Wkręcamy do czytania i śpiewu. Kolejna inicjatywa lokalna bychawian! Finał.
„Wkręcanie do czytania i śpiewu” to pomysł grupy ludzi z szalonymi pomysłami i z pasją do pożytecznego spędzania czasu, będący odpowiedzią na ogłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bychawie konkurs na inicjatywy lokalne.
Długo się przygotowywaliśmy do spotkań z publicznością. Zbieraliśmy książki, gry, wypiekaliśmy tony słodkich ciasteczek – nagród, o wdzięcznych nazwach : „Całusy bibliotekarza” „Przysmak mola książkowego”, „ Ciasteczka bychawskie”;
Przez pewien czas Biblioteka w Bychawce oraz kuchnia Bychawskiego Centrum Kultury zamieniły się w cukiernie, w których unosiły się korzenno- waniliowo- miodowe zapachy wypiekanych słodkich nagród.
Ponadto uczestnicy projektu zbierali się by wybrać literaturę , którą zamierzali zaprezentować szerszej publiczności, opracowywali scenariusze, tworzyli zagadki i zabawne pytania dla publiczności. Projekt był realizowany w dwóch miejscowościach: w Bychawie i Białym Dunajcu. Do realizacji projektu uczestnicy zaangażowali częściowo również własne środki.
3 lipca 2022 r. w Bychawie w parku za Kościołem, przy źródełkach dających przyjemny chłód, gdzie – o czym mało kto wie – ponad sto lat temu bychawianie szumnie świętowali Dni morza bo cały obecny park znajdował się pod wodą. W niedzielne popołudnie, w pięknym otoczeniu przyrody oświetlonej lipcowym słońcem, przyszło nam zmierzyć się z prapremierą naszego projektu. Występ był okraszony konkursami, które sypały się jak z rękawa i dotyczyły znajomości prezentowanych utworów. Występom towarzyszyła wystawa „ Książka – dla każdego coś się znajdzie interesującego” publikacji wybranych z księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie, filii bibliotecznych i zbiorów prywatnych – literatury pięknej, historycznej, poradnikowej itp.
Kolejnym etapem naszego projektu był Biały Dunajec.
Po wielu perypetiach, w piątek 8 lipca 2022 r. o godzinie 15:00 wyjechaliśmy szkolnym autokarem do Białego Dunajca. Podróż przebiegła bez problemów, do ośrodka kolonijno- wczasowego Groń dotarliśmy wieczorem. Celem naszego wyjazdu była promocja naszej bychawskiej biblioteki, książek i czytania a także ziemi bychawskiej. Nasz grupa, którą nazwaliśmy po prostu Bychawianie postanowiła rozpropagować bibliotekę w innych zakątkach kraju włączając się tym samym w projekt „Biblioteka zawsze blisko” poprzez inicjatywę „Wkręcamy do czytania i śpiewu”.
Skorzystaliśmy z zaproszenia na Memoriał im. Stanisława Trebuni – Tutki „ UJKA” – XIX Dunajeckie Granie Ludowego Klubu Sportowego „Biali” Biały Dunajec, Urzędu Gminy , jak i Starostwa Powiatowego w Zakopanem, Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem, Okręgowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów sportowych w Nowym Sączu, Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu i podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania; wystąpiliśmy z koncertem utworów ludowych z Lubelszczyzny. Akompaniament stworzyli Marcin Mączka i Marcin Niedźwiedź.
Na długo w naszej pamięci pozostanie spotkanie z Pracownikami i Czytelnikami w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu. Przemiła pani dyrektor Bogumiła Kułach umożliwiła nam czytanie książek połączone z konkursami dla najmłodszych użytkowników biblioteki. Dzieci bezbłędnie odpowiadały na pytania konkursowe za co otrzymywały nagrody w postaci książek oraz pięknie opakowanych ciasteczek, na które przepisy zostawiliśmy tamtejszej bibliotece.
W ramach wyjazdu do Białego Dunajca, podczas którego promowaliśmy czytelnictwo wręczyliśmy szefowej Ośrodka kolonijno – wczasowego Groń – Renacie Gronskiej Biblioteczkę Ambasadora Czytelnictwa wraz z literaturą regionalną. Nie obyło się bez wzruszenia! Groń, to miejsce nadzwyczaj gościnne i przyjazne dla bychawian.
Liderem grupy Bychawianie była Urszula Daśko. To ona zadbała o zadbała o odpowiednie stroje dla zespołu wkręcającego mieszkańców Białego Dunajca do śpiewu i do czytania. W skład grupy odpowiedzialnej za prawidłowe wykonanie zadania brali udział dwaj panowie.
Zygmunt Korba – czytelnik, nieodżałowany kolega, człowiek orkiestra, który gdy trzeba śpiewał, czytał, bawił wszystkich. Był bardzo mocno zaangażowany w działania promujące czytelnictwo i nasz region. Odszedł niespodziewanie, pozostawiając po sobie pustkę i pozostawione bez odpowiedzi pytania: dlaczego teraz? Przecież mieliśmy tyle wspólnych planów!
Wszystkie obowiązki przejął Janusz Lipiec, zadanie wykonał profesjonalnie i z wielkim oddaniem. W realizację tego projektu był zaangażowany również Marcin Mączka, maestro, dbający o „dobre” muzyczne brzmienie zespołów „Podkowiaki”, „Sołectw Song” i przyjaciół.
Bardzo gorąco dziękujemy koordynatorce naszych wyjazdowych działań w Białym Dunajcu, pani Józefie Kolbreckiej, emerytowanej bibliotekarce, wspaniałej sołtysce, niezłomnej prezesce Ludowego Klubu Sportowego „Biały”. To dzięki pani Józefie spotkanie bychawian z mieszkańcami Białego Dunajca było możliwe.
Z serca dziękujemy panu Januszowi Urbanowi, burmistrzowi Bychawy za przychylność oraz czynny udział w naszych działaniach na rzecz promocji czytelnictwa, naszej biblioteki i regionu na Podhalu.
Nasze działania przyniosły owoce, dzięki nim nawiązaliśmy bliskie relacje i współpracę z mieszkańcami Białego Dunajca. Promowanie czytelnictwa i rozbudzanie zainteresowania książką stało się naszym wspólnym celem!
Autorki relacji: Danuta Lipiec oraz Ewa Sprawka, opiekun grupy z ramienia biblioteki