Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie logo

Godziny otwarcia
od poniedziałku do soboty
pn. wt. czw. pt. 9-17 • środa 9-19 • sobota 8-15

Wielkanocne Danie dla Mola już za nami!

Wielkanocne danie dla Mola już za nami. Wydarzenie przebiegało pod patronatem mediów lubelskich: TVP 3 Lublin i Radia Lublin oraz Burmistrza Bychawy. Krótkie relacje z wydarzenia pojawiły się w telewizji regionalnej: https://lublin.tvp.pl/68563560/wielkanocne-danie-dla-mola-w-bychawie

a także, po raz kolejny, w ogólnopolskiej:  https://teleexpress.tvp.pl/68573453/wielkanocne-dania-dla-mola-ksiazkowego

Bychawski Mol staje się celebrytą! Literatura ze smakiem to jego znak rozpoznawczy. 

A oto literackie dania jakie uczestnicy przyrządzali podczas wielkanocnej edycji “Dania dla Mola” : 

1/ Żur wielkanocny  uważyli panowie:  Janusz Lipiec i Marcin Korba, członkowie zespołu  wokalnego  Podkowiaki, działającego w Bychawskim Centrum Kultury pod kierownictwem artystycznym Marcina Mączki. W poszukiwaniu inspiracji  panowie sięgnęli do klasyki literatury polskiej, odnajdując w “Chłopach” Władysława Reymonta tradycyjny smak żuru a także wyjątkowe opisy wielkanocnych tradycji. Wyjątkowy smak literackiego żuru, serwowanego z dodatkiem chleba z “piekarni od Kowalskich” publiczność doceniła przyznając właśnie tej potrawie tytuł “Wielkanocnego Dania dla Mola Roku 2023!”

2/ Ćwikła z chrzanem to wielkanocny klasyk. Niektórzy twierdzą, że jeden z pierwszych przepisów na tę przystawkę wyszedł spod pióra Mikołaja Reja (1505-1569), poety, znawcy kuchni polskiej. Drugą osobą, która prawie po 500 latach odważyła się ćwikłę włożyć w ramy literatury jest Małgorzata Pruchnicka, mieszkanka Piotrowic, wychowawczyni młodzieży, kobieta wielu talentów i pasji, uczennica Bychawskiej Szkoły Pisania, sercem związana z Bychawą. Pani Małgorzata przysłała nagranie autorskiego “Opowiadania dla Maciusia”, o rodzinnej tradycji przygotowywania ćwikły, bez której Święta Wielkanocne nie mogłyby się odbyć. Tytułowy Maciuś “aktywnie” uczestniczył w wydarzeniu. Tradycyjna ćwikła, podana jako dodatek do “Tradycyjnych wędlin od Kuśmierza” smakowała wybornie. 

3/ Sałatka wiosenna   to efekt współpracy międzygminnej. Magdalena Widelska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach, zaangażowana w działalność koła powiatowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Teresa Tracz, prezes Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego, polonistka na emeryturze połączyły siły. Teresa Tracz napisała wiersz zaś Magdalena Widelska, na oczach molowej publiczności przyrządziła sałatkę, doskonały pomysł na wielkanocny stół. 

4/ Jaja faszerowane na sałatce, danie równie efektowne co smaczne. Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Wandzinie, reprezentowane przez panie: Teresę Hołaj i Hannę Świgno, wspierane przez Ewę Nieściór, prezes koła zachwyciły publiczność sposobem serwowania jaj jako przystawki niezbędnej na wielkanocnym stole. Danie inspirowane wierszem Doroty Szczepańskiej.  

5/ Judaszki, to rodzaj drożdżówek w kształcie zwiniętego sznura. Jest to tradycyjny czeski deser przygotowywany w Wielką Środę.  Monika Vlasek, najmłodsza członkini zespołu  Sołectw Song, absolutnie wyjątkowa nastolatka z najpiękniejszymi i najdłuższymi włosami w okolicy, akordeonem w dłoniach i czeskim pochodzeniem, obecnie zamieszkała w gminie Jabłonna ale sercem związana z Bychawą i zespołem Sołectw Song, za pomocą muzyki przekonywała bychawian, że warto poznawać tradycje innych narodów. Judaszki polane miodem z „Pasieki starowiejskiej” stanowiły ciekawą kompozycję smakową.

6/ Babeczki jabłkowo-budyniowe otulone czekoladą, do przyrządzenia których inspiracji dostarczyła lektura „Zmierzchu Gałęzowa” K. Rostworowskiego oraz wiersza Marii Konopnickiej „Jak to będzie?”. Babeczki do konkursu zgłosiło stowarzyszenie „Kreatywna Bychawa”, reprezentowane przez prezes Danutę Lipiec i Urszulę Góźdź. Lekko kwaśne, prażone jabłka w połączeniu z aromatem wanilii i słodką nutą czekolady włożone w idealnie kruche miseczki z ciasta na niejednej twarzy wywoływały błogi wyraz rozkoszy bo przecież czytanie podniebieniem jest bardzo przyjemne.

7/ Pascha, pyszny deser, który tradycyjnie trafia na wielkanocne stoły przyrządziła Ewa Olszewska według przepisu przekazywanego w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Uczestnikom konkursu na „Wielkanocne danie dla Mola” gratulujemy mistrzowskiego wykonania apetycznych dań inspirowanych literaturą. Dzięki Wam, po raz kolejny, udowodniliśmy że czytanie podniebieniem jest i możliwe, i bardzo przyjemne!

Spotkanie z bychawskim Molem było okazją do opowieści o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w domach rodzinnych bychawian i gości. Wiesław Zalas, gość z Jedliny Zdroju (woj. dolnośląskie) oprócz młodzieńczych wspomnień związanych z Poniedziałkiem Wielkanocnym, mile zaskoczył wszystkich prezentacją debiutanckiego tomiku poezji. Okazuje się, że Mol jest dobrze znany na Dolnym Śląsku. Z Lubina na spotkanie z Molem przyjechali Teresa i Jerzy. Wśród gości były również dwie znakomite pisarki: Monika A. Oleksa, mentorka Bychawskiej Szkoły Pisania i Jadwiga Grzesiak.

Partnerzy: Bychawskie Centrum Kultury, hurtownia elektryczna LENART

Nagrody i upominki: Burmistrz Bychawy, hurtownia elektryczna LENART

Dekoracje sali, koncepcja: Monika Gęba i Ewa Sprawka

Elementy dekoracji dostarczyli: Teresa Sadło z KGW „Trzy kłosy” ze Starej Wsi Drugiej; KGW „Aktywna Jedynka” ze Starej Wsi Pierwszej, Marta Ciechońska, księgarnia i sklep z upominkami VERKO, Marzena Tylec.

Produkty do przyrządzenia literackich dań pochodziły z: Piekarni Kowalskich, Tradycyjne wędliny od Kuśmierza, OSM w Bychawie, sklepu GS „SCH” w Bychawie.

Wszystkim z serca dziękujemy!

Fot. Robert Bogudziński, Studio Art Foto