Wakacyjne danie dla Mola. Finał literacko-kulinarnego konkursu. Galeria zdjęć.

Jak dobrze było się znowu spotkać, żeby wspólnie z książkowymi Molami przywoływać literackie receptury, przyrządzać apetyczne dania, a potem smakować je i cieszyć ze spotkania. Po przerwie, związanej z sytuacją epidemiczną, wykorzystując czas luzowania uciążliwych obostrzeń 3 września 2021 r. w restauracji „U Saszy” odbył się finał literacko-kulinarnego konkursu „Wakacyjne danie dla Mola”. Zadanie konkursowe, jak zwykle, polegało na odnalezieniu w dowolnej książce z literatury pięknej opisu potrawy, która szczególnie posmakowała czytelnikom podczas wakacyjnych podróży. Można było też samodzielne napisać krótki utwór literacki.

Wśród dań zgłoszonych do konkursu znalazły się: 1/ Zalewajka mahakamska z „Sezonu burz” A. Sapkowskiego, którą przygotowywał Filip Pruchnicki; 2/ Orzeźwiający koktajl malinowy inspirowany utworem „ W malinowym chruśniaku” B. Leśmiana. Koktail przygotowały panie z KGW „Zaraszowianki” z Zaraszowa; 3/ Krewetki w tempurze – do utworu, który napisała Anna Prajsnar przygotowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. mjr. H. Dobrzańskiego; 4/ Spaghetti według przepisu z książki M. Obuch „Dama ciężkich obyczajów” odtworzyła Małgorzata
Pruchnicka; 5/ zupa z wakacji w Bułgarii – to danie autorskie pań z KGW „Leśniczanki”; 6/ Sałatka „Letnia
fantazja”
również danie autorskie, do utworu własnego przygotowały panie ze Stowarzyszenia „Mój Bogucin”; 6/ Placek z kruszonką, do którego inspirację w książkach M. A. Oleksy „Niebo w kruszonce” oraz „Samotność ma
twoje imię” znalazły Urszula Kalińska i Ewa Eliasz.

Nad poczynaniami uczestników konkursu czuwały ekspertki: Monika A. Oleksa, pisarka wystąpiła w Wakacyjnym Daniu dla Mola w roli eksperta literackiego oraz Małgorzata Mech-Barnaś jako ekspert kulinarny. Wszystkie dania przygotowane przez uczestników konkursu zachwycały smakiem i sposobem serwowania. Ostatecznie jury postanowiło przyznać dwa tytuły „Wakacyjnego Dania dla Mola”. Podniebienia i serca jurorów podbiła Zalewajka mahakamska i Placek z kruszonką.

Wydarzenie pod patronatem Burmistrza Bychawy.

Opieka medialna: Radio Lublin, TVP3 Lublin.

Partnerzy: Hurtownia elektryczna LENART, HARD RESET – sklep komputerowy, studio fotograficzne ART FOTO Robert Bogudziński oraz Bychawskie Centrum Kultury.
„Wakacyjne Danie dla Mola” zostało zrealizowane w ramach programu BLISKO (Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0).

Po raz pierwszy „Danie dla Mola” zagościło na antenie Panoramy Lubelskiej: https://lublin.tvp.pl/55687232/3-wrzesnia-2021-g-2130 i oczywiście na antenie Radia Lublin: https://www.facebook.com/RadioLublin/videos/393412398796744

Fot. Robert Walczak