Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie logo

od poniedziałku do soboty
pn. wt. czw. pt. 9-17 • środa 9-19 • sobota 8-15

Tydzień Bibliotek już za nami

W dniach 8-15 maja 2023 r. już po raz XX obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, tym razem przebiegający pod hasłem „Moja Twoja Nasza Biblioteka!”. Włączając się do akcji postanowiliśmy na tydzień przekazać symboliczne klucze do biblioteki naszym Czytelnikom, by każdy mógł poczuć, że biblioteka jest nasza wspólna. Rozpoczęliśmy od „kawy z bibliotekarzem”, podczas której nastąpiło przekazanie kluczy w ręce Czytelników, którzy zechcieli spędzić z nami to wtorkowe popołudnie. W bibliotece już dawno nie było tak gwarno i wesoło a wszystko to za sprawą odwiedzających nas grup dzieci z miejscowej szkoły podstawowej oraz przedszkoli w ramach edukacyjnych zajęć „Z papierem w tle”.  Gościliśmy również grupę przedszkolaków z Bychawki, którzy przy okazji zwiedzania Bychawskiej Izby Regionalnej, wstąpili również poznać naszą bibliotekę. W Tygodniu Bibliotek nie zabrakło również „Robótkowego spotkania przy kawie” czyli cyklicznych warsztatów rękodzielniczych. W czwartkowe popołudnie pod hasłem  „Przełom”- zakład, którego już nie ma, odbyliśmy sentymentalną podróż do czasów świetności budynku, w którym aktualnie znajduje się biblioteka. Barwną opowieść o czasach gdy szyło się tutaj eleganckie stroje dla pań i panów wysnuły panie: Czesława Kraśnicka i Marianna Pietrzak oraz Maria Mierzwa. To jeszcze nie koniec wspomnień o dawnym Przełomie. Nadal zbieramy materiały, zdjęcia, wspomnienia. Chcemy utrwalić ten fragment przeszłości naszego miasta w formie artykułu do „Głosu Regionalistów”, dodatku do „Głosu Ziemi Bychawskiej”.

Biblioteka w Starej Wsi Pierwszej zaprosiła zaś dzieci ze Szkoły Podstawowej im. F. Lebiedy na spektakl pt. „Smok Wawelski” w wykonaniu teatru lalek „Kukiełki z Igiełki”. Warto też wspomnieć, że w biblioteczce „Pod Kukułką” pojawiły się nowości, które w mgnieniu oka się rozeszły. Mimo, że każdy może skorzystać z książek znajdujących się w biblioteczce, można je czytać na miejscu, siedząc na parkowej ławce, można zabrać do domu ale wypadałoby albo zwrócić już przeczytaną książkę albo przynieść w zamian inną. I choć Tydzień Bibliotek dobiegł końca, to biblioteka wciąż pozostaje Moja Twoja Nasza! Zapraszamy!

Autor: Matylda Graboś

Fot. Archiwum MBP w Bychawie