Pisarz i ilustratorka. Super duet w Bychawie

2017-04-26_ Dmitroca_spotkanie_wystawa-małe

Zbigniew Dmitroca, poeta, bajkopisarz, tłumacz i satyryk. Autor pięciu tomików wierszy i ponad czterdziestu książek dla dzieci. Twórca i aktor Jednoosobowej Trupy Kukiełkowej „Teatrzyk jak się patrzy”. Wiele jego utworów dla dzieci znalazło się w antologiach, podręcznikach szkolnych i poradnikach dla nauczycieli. Ostatnio opublikował m.in. antologię współczesnej poezji rosyjskiej „Radio Swoboda” i autorski tom przekładów wierszy Władysława Chodasiewicza „Powrót Orfeusza”.  Jego wiersz dla dzieci „Królik somnambulik” został przełożony na jedenaście języków europejskich. Największym powodzeniem cieszy się „Baba Jaga na deskorolce”, która w roku 2017 została wydana także w Turcji.  Wkrótce ukaże się drukiem  „Baba Jaga w Ameryce” i tomik przekładów rosyjskich wierszy Bolesława Leśmiana „Księżycowy żebrak”.  W lubelskim Teatrze H. CH. Andersena przygotowywana jest premiera jego sztuki dla dzieci „Koziołek kręciołek”.

Magdalena Józefczuk-Dmitroca,  absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Uprawia malarstwo batikowe, ilustruje książki dla dzieci, projektuje okładki. Współpracowała z wydawnictwami: Świat Książki, Wydawnictwo Szkolne PWN, Wydawnictwo Edukacja, Axel Springer Polska i  Polonijne Centrum Nauczycielskie. Wystawy indywidualne w: Lublinie, Zamościu, Świdniku i Krasnymstawie. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Danii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i we Włoszech.