Słowiańskie Danie dla Mola. Relacja
Każdy, kto 27 września 2019 r., po godz. 17.00 trafił do restauracji “U Saszy” miał okazję sprawdzić jak smakuje literatura. A smakuje wybornie. Proste smaki, przygotowane z naturalnych, lokalnych produktów, przeniesione z kart książek na talerze… Nad kulinarnymi poczynaniami uczestników konkursu czuwali specjaliści: Hanna Lis, z zawodu bibliotekarka, z zamiłowania popularyzatorka wiedzy archeologicznej i najstarszych tradycji kulinarnych Słowian oraz Paweł Lis, archeolog, wykładowca w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik Grodziska Żmijowiska, będącego oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, prywatnie mąż pani Hanny. Oboje są autorami książki „Kuchnia Słowian czyli o poszukiwaniu dawnych smaków”. O grodzisku w Zdrapach pod Bychawą opowiedział gościom Marek Kuna, wiceprezes Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego. Ciekawym elementem spotkania była wymiana wiedzy i doświadczenia pomiędzy ekspertami w dziedzinie kultury i kuchni Słowian – Hanna i Paweł Lisowie, polskiej kuchni tradycyjnej – Kamil Kotarski i amatorami – uczestnicy konkursu i goście wydarzenia.
Czytelnicy bibliotek i jednocześnie uczestnicy konkursu, zaprezentowali jak smakują dania, którymi zajadali się Słowianie, tym samym udowadniając, że czytanie podniebieniem jest i możliwe, i bardzo przyjemne.
Podpłomyki, odnalezione u Moniki Madejek w „Wakacjach Kajtka” przygotowały młode czytelniczki biblioteki w Starej Wsi Pierwszej: Ewa Chrzanowska, Aleksandra Sirko i Amelia Kotuła. Dziewczyny serwowały podpłomyki w towarzystwie twarożku, przyrządzonego według wskazówek wyczytanych u Krystyny Siesickiej w książce “Przez dziurkę od klucza”. Goście wydarzenia docenili wysiłki dziewcząt, przyznając daniu tytuł „Słowiańskiego Dania dla Mola roku 2019”
Chleb z domowym smalczykiem, podany z typowym dla Słowian dodatkiem czyli ogórkiem kiszonym, serwowały panie: Teresa Sadło, Agnieszka Remuszka, Agnieszka Sirko, Małgorzata Pawełczak z KGW Stara Wieś II. Literackie receptury, i na chleb, i na smalec odnalazły w powieściach Bogny Ziembickiej: “Wiosna w Różanach” i “Droga do Różan”.
Pierogi z kaszą gryczaną to efekt literacko-kulinarnych poczynań pań: Marty Ciechońskiej, Urszuli Daśko, Haliny Wójcik i Marty Kukiełki z KGW w Gałęzowie Kolonii Pierwszej. Panie wykazały się talentem i kulinarnym, i pisarskim. I pierogi, i opowiadanie to ich dzieło. Do tego jeszcze przygotowały kompot z ziół, inspirowany lekturą “Prowincji pełnej snów” Katarzyny Enerlich.
Kapusta z grochem, przepis na słowiańskie danie, odnalazły u Katarzyny Enerlich w “Prowincji pełnej czarów”, panie z KGW Zaraszów: Edyta Duda, Katarzyna Kowalik, Maria Gajewska. Na oczach publiczności danie przyrządziły.
Poza konkursem można było posmakować: brejki z mąki owsianej, danie przygotowała Hanna Lis, specjalistka w przyrządzaniu słowiańskich smaków, współautorka książki “Kuchnia Słowian czyli o poszukiwaniu dawnych smaków” oraz kaszy jaglanej na słodko, przyrządzonej przez Ewę Sprawkę.
Fot. Robert Bogudziński, Studio Art Foto