Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Samorządowe Przedszkole w Bychawie Ambasadorem Czytelnictwa w Gminie Bychawa

W piątkowy poranek, 22 kwietnia 2022 r. do grona ambasadorów czytelnictwa w Gminie Bychawa dołączyło Samorządowe Przedszkole w Bychawie. Gościem specjalnym wydarzenia  inaugurującego  partnerstwo na rzecz rozwoju czytelnictwa pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną w Bychawie a Samorządowym Przedszkolem był Pan Poeta, autor edukacyjnych bajek dla dzieci, świetny aktor i animator zabaw.

Ponad  setka dzieciaków co chwila wybuchała śmiechem słuchając opowieści o przygodach kury co tyła na diecie albo kaczki, co przebrała miarkę. Wykorzystując naturalną skłonność dzieci do naśladownictwa i odgrywania najróżniejszych ról bajkopisarz porwał dzieci w wir zabawy z wykorzystaniem całej masy rekwizytów. Radości było co niemiara! Nawet dorośli uczestnicy wydarzenia bez oporów poddali się atmosferze zabawy. Jedna z nauczycielek przedszkola przeobraziła się na ten czas w Kurę co tyła na diecie, o której traktuje jedna z książek Pana Poety. Mimo że przebranie było doskonałe dzieci i tak rozpoznały swoją panią nagradzając ją gromkimi brawami i spontaniczną radością. 

Anna Pietrzak, dyrektor Samorządowego Przedszkola przyjęła certyfikat Ambasadora Czytelnictwa w Gminie Bychawa do powieszenia w widocznym miejscu w Przedszkolu oraz Biblioteczkę Ambasadora, zaopatrzoną w książki Pana Poety. Z biblioteczki będą mogli korzystać wszyscy odwiedzający Przedszkole:  rodzice, dzieci, nauczyciele. Książki będzie można czytać na miejscu lub zabrać do domu, przeczytać a potem oddać. 

W ramach projektu “Biblioteka zawsze blisko”, realizowanego przez bychawską bibliotekę w latach 2021 -2022  dotychczas przyznano pięć tytułów ambasadora czytelnictwa. Certyfikaty potwierdzające działanie na rzecz propagowania idei czytelnictwa wśród mieszkańców Gminy Bychawa trafiły do świetlicy wiejskiej “Tęczowy Zakątek” w Gałęzowie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bychawie, salonu fryzjerskiego MARTA w Bychawce, kawiarni artystycznej Złota Lira.  Każdy z partnerów otrzymał Biblioteczkę Ambasadora, wyjątkową półkę na książki. Biblioteczki zostały zaprojektowane i wykonane przez bychawian podczas warsztatów integracyjno-rękodzielniczych pod kierunkiem Marty Przech z Szafir Projekt. 

Pani dyrektor Samorządowego Przedszkola w Bychawie Annie Pietrzak oraz nauczycielkom  składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie wydarzenia a nade wszystko za życzliwość i ciepłe przyjęcie.  

Książki bardzo mocno łączą dwie partnerskie instytucje: Bibliotekę i Przedszkole. Są ważnym narzędziem wykorzystywanym w naszych wzajemnych relacjach. Każdego tygodnia od wielu lat Joanna Marek-Stanicka, bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci odwiedza grupy 4,5 i 6 latków  z walizką pełną książek. Dzieci, jak w prawdziwej bibliotece same mogą sobie wybierać interesujące je  książki. Przedszkolaki zaś wraz ze swoimi paniami – nauczycielkami odwiedzają bibliotekę przy różnych okazjach. Zdarza się, że przyciągają do biblioteki rodziców czy dziadków. 

Teraz gdy Przedszkole znalazło się w gronie Ambasadorów Czytelnictwa w Gminie Bychawa a tym samym partnerów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie  w zakresie promocji czytelnictwa współpraca pomiędzy tymi instytucjami nabiera nowego znaczenia.

Fot. Marek Matysek