Salon fryzjerski „MARTA” w Bychawce Drugiej Ambasadorem Czytelnictwa w Gminie Bychawa

Monika A. Oleksa, pisarka i mentorka Bychawskiej Szkoły Pisania zwykła mawiać, że nie ma przypadkowych spotkań bo wszystko dzieje się po COŚ! Wydawać by się mogło, że inauguracja partnerstwa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie i Salonu Fryzjerskiego MARTA to splot przypadków co potwierdza kilka faktów: po pierwsze realizacja projektu „Biblioteka zawsze blisko”, po drugie warsztaty integracyjno-rękodzielnicze „Biblioteczka Ambasadora” i udział w nich Jolanty Przech, która zaprojektowała biblioteczkę, idealnie pasującą do wnętrz i klimatu salonu fryzjerskiego; po trzecie „odkrycie” dwóch pisarek: Katarzyny Kieleckiej i Anny Stryjewskiej; po czwarte, tylko z pozoru bez związku, renowacja starego kredensu w Bibliotece w Bychawce podczas wakacyjnych warsztatów; po piąte i kolejne: czytać można wszędzie, salon fryzjerski idealnie się do tego nadaje! Jak mówi właścicielka salonu: „klientki potrafią czytać nawet podczas mycia głowy”. Kobiety wiedzą co dobre. Powszechnie też wiadomo, że właśnie podczas wizyt u fryzjera czy kosmetyczki toczą się dyskusje na najróżniejsze tematy, również literackie.

20 listopada 2021 r. Salon Fryzjerski MARTA w Bychawce Drugiej otrzymał certyfikat „Bychawski Ambasador Czytelnictwa” zaś klienci i Mieszkańcy wszystkich części Bychawki i okolic zyskali dodatkową możliwość kontaktów z literaturą. Miejsce w biblioteczce znalazły książki pisarek: Katarzyny Kieleckiej i Anny Stryjewskiej, które były gośćmi wydarzenia. Spotkanie „twarzą w twarz” z pisarkami utwierdziło nas wszystkich w przekonaniu, że książki obu Autorek trzeba przeczytać. Zapraszamy do lektury. Książek szukajcie w bibliotekach na terenie Gminy Bychawa oraz w salonie partnera. Dopełnieniem wieczoru była możliwość popróbowania smaków z babcinego kredensu. Przypomnijmy, że drugie życie kredens zyskał dzięki bibliotekarce Ewie Sprawce, która wraz z czytelnikami odnowiła mebel podczas wakacyjnych warsztatów z renowacji. W kredensie można było znaleźć bychawskie pierogi w kilku smakach, smalczyk z tradycyjną pajdą chleba i kiszonym ogórkiem, racuchy, masło w osełce, domowe konfitury, mleko prosto od krowy, ciasto drożdżowe itp. Był też specjał, który zachwycił kubki smakowe gości wydarzenia – placek zwany buracarzem, upieczony przez naszą Czytelniczkę Hannę Świgno.

Wydarzenie to jeden z elementów projektu „Biblioteka zawsze blisko”, realizowanego w ramach programu BLISKO – Biblioteka/Lokalność/Inicjatywy/Społeczność/Kooperacja/Oddolność.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025″

Fot. Marek Matysek