Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie logo

od poniedziałku do soboty
pn. wt. czw. pt. 9-17 • środa 9-19 • sobota 8-15

Panowie górą! Biblioteczne Oskary w rękach mężczyzn!

Za nami czytelnicze podsumowanie 2022 roku. Już po raz dziewiąty wyselekcjonowaliśmy najchętniej wypożyczane przez Was książki oraz wyłoniliśmy Czytelników, którzy wypożyczyli najwięcej książek w roku ubiegłym. Uroczysta Gala Czytelnik Roku 2022, z uwagi na trwający remont biblioteki, odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta a więc u naszego partnera, jednego z dziesięciu Bychawskich Ambasadorów Czytelnictwa. Wśród książek laureatek znalazły się: Wojciecha Chmielarza „Prosta sprawa” (Odział dla Dorosłych), Elżbiety Wójcik „Weterynarz” z serii Samochodzik Franek (Odział dla Dzieci), Anety Głowińskiej „Co z tymi śmieciami?” z serii Kicia Kocia (Filia Biblioteczna w Starej Wsi), „Psi Patrol. Bajkowa Biblioteczka. Gotowi na rozkazy!” (Filia Biblioteczna w Bychawce) oraz M. Kud, B. Lew „Nauczyciel mentor. Zbuduj klasę marzeń” (Oddział Pedagogiczny).

Czytelnikami Roku 2022, którzy otrzymali kultowe już Biblioteczne Oskary, zostali: Pan Krzysztof Michalski w kategorii „Dorośli” (194 przeczytane książki) oraz Dawid Drelich w kategorii „Dzieci” (197 przeczytanych książek).

Wyróżnienia w Oddziale dla Dorosłych otrzymały Panie: Zofia Syndyk oraz Halina Dąbrowska; w Oddziale dla Dzieci wyróżniliśmy Amelię Polską, Olgę Wilkołazką oraz Emilię Florek i Piotra Jedlińskiego. Z Oddziału Pedagogicznego wyróżnienie trafiło w ręce Małgorzaty Zuń. W Filii Bibliotecznej w Bychawce wyróżniliśmy Krystynę Niedźwiedź, zaś w Filii Bibliotecznej w Starej Wsi Pierwszej Zofię Jezierską.

Nagrodę specjalną za nieustającą aktywność czytelniczą otrzymała Pani Barbara Zaroślińska.

Co roku nagradzamy również Czytelników, którzy wypożyczyli najwięcej czasopism. W tej kategorii wyróżnienia przyznaliśmy Paniom: Janinie Szczepańskiej oraz Halinie Wydrych.

Tegoroczną Galę otworzył autorski spektakl pt. „Podróż na Galapagos” w wykonaniu  teatrzyku „Kukiełki z igiełki” . Autorki zachwyciły publiczność nieprawdopodobnie piękną oprawą spektaklu, pełną ręcznie wykonanych rekwizytów przedstawiających zwierzęta, które spotkać można na tytułowych wyspach. O bychawski akcent uroczystości zadbały uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej, które zaprezentowały niezwykle ciekawą słowno-muzyczną prezentację pt. „Opowieść o starym zegarze”. Artystom z serca dziękujemy. Swoje podziękowania kierujemy także w stronę Pani Magdaleny Lewczyk, która zechciała podzielić się refleksjami na temat książki najchętniej wypożyczanej w Oddziale dla Dorosłych.

Wydarzenie patronatem objął Janusz Urban, Burmistrz Bychawy. Zwycięzcy konkursu otrzymali regionalne upominki. Gratulacje i życzenia nieustającej przyjemności płynącej z obcowania z książką, w imieniu władz samorządowych Bychawy przekazała Pani Magdalena Kostruba, zastępca burmistrza Bychawy.

Urocze czytające skrzaty, które trafiły do rąk wyróżnionych Czytelników własnoręcznie, podczas warsztatów terapii zajęciowe, wykonali Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy – jednego z 10 Ambasadorów Czytelnictwa w Gminie Bychawa.

Już tradycyjnie, słodki poczęstunek, w postaci okazałego tortu przygotowała nasza koleżanka Jolanta Przech.

Galę poprowadziła Joanna Marek-Stanicka.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2023 r. trwa konkurs na Czytelnika Roku 2023. Do końca grudnia pozostało jeszcze sporo czasu, a więc… książka w grze! Zachęcamy do licznych wypożyczeń.

Fot. Marek Matysek