Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Ostatni Pan na Bychawie

altDzielnica Bychawy — Podzamcze to dzisiaj miejsce interesujące turystycznie z widocznymi jeszcze śladami przeszłości (ruiny pałacu, kompleks zabudowań dworskich) i wyczuwalnym oddechem historii. To też miejsce spacerów, świadek romantycznych uniesień, godny głębszego, bardziej wnikliwego poznania. Książka dr Moniki Głazik Ostatni Pan na Bychawie. Antoni Budny 1861–1943 jest swoistym przewodnikiem po dawnym Podzamczu. Autorka przedstawia Antoniego Budnego, ostatniego właściciela tego miejsca i zaprasza w niezapomnianą, sentymentalną podróż do świata z przełomu XIX i XX wieku.

Z każdą kolejną kartą zaintrygowany czytelnik poznaje człowieka z pasją, niezwykle pracowitego i dobrze wykształconego, z głową pełną marzeń oraz odwagą i energią do ich realizacji. Takiego autentycznego, z krwi i kości, z zaletami i słabościami, np. do kobiet. Z podupadającego majątku czyni on świetnie prosperujące gospodarstwo, liczące się nie tylko w kraju, ale i za granicą, a on sam zyskuje uznanie i autorytet wśród ziemian. Angażuje się w działalność społeczną i wspiera lokalne inicjatywy. Tym samym udowadnia, że można być KIMŚ, nawet jeśli się mieszka na prowincji. Ot, facet z klasą! — chciałoby się powiedzieć.

Logiczny układ treści, piękna oprawa graficzna oraz swoiste „perełki” w postaci archiwalnych dokumentów, unikatowych zdjęć, map, dyplomów — to wszystko sprawia, że książka zaciekawia i porywa czytelnika. Jest to praca naukowa — jednak mnóstwo ciekawostek i cytatów w ramkach oraz barwne wspomnienia bychawian nadają temu opracowaniu lekkości, potęgując przyjemność czytania. To książka dla każdego! Zapraszam do lektury!

Barbara Cywińska,dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie
 Książkę można kupić u wyłącznego dystrybutora tytułu, tj. w księgarni LUMER w Bychawie lub księgarni internetowej: lumer.biz