Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Nie tracimy czasu! szkolimy się!

Nasza biblioteka bierze udział w programie szkoleniowym Biblioteka online. Dwie:  panie Ewa Nieściór i Matylda Graboś zdobywają wiedzę i umiejętności, które wdrażają w codziennej pracy a także dzielą się z pozostałą częścią zespołu. Chcemy jak najlepiej służyć Wam, Drodzy Czytelnicy. Dlatego, w ramach programu,  opracowaliśmy plan działań, które będą realizowane on-line. Są tutaj pomysły nowe, których jak dotąd nigdy nie realizowaliśmy, ale są też takie, które ze względu na  atrakcyjność  w rzeczywistości przenosimy do przestrzeni wirtualnej.  Oczywiście, jak zawsze, zapraszamy Was do współpracy w realizacji prezentowanych niżej pomysłów. Liczymy też na Wasze sugestie i podpowiedzi czego jeszcze brakuje w ofercie Waszej ulubionej Biblioteki. 

A oto jaki jest plan: 

Zero waste – cykl warsztatów on-line. Ewa Nieściór, bibliotekarka poprzez cykl opracowanych przez siebie pomysłów na wykorzystanie zbędnych materiałów, rzeczy, przedmiotów, które każdy posiada w domu zaprasza do wytwarzania nowych przedmiotów do ponownego wykorzystania. Zamiast wyrzucać zaśmiecając ziemię, dajmy drugie życie temu co niepotrzebne. Propozycje: poduszeczki sensoryczne, torby ekologiczne wielorazowego użytku; woreczki zapachowe, dekoracje świąteczne itp. W sumie planujemy wykonać  6 nagrań. 

Czytanie, to się opłaca! Osoby znane w środowisku będą zachęcały do czytania. Krótkie filmiki z nagraniami będą udostępniane na www i FB biblioteki. Będzie to wydarzenie cykliczne. Wśród osób promujących czytanie będą, m.in.  burmistrz Bychawy, radny Rady Miejskiej, lokalna pisarka, dziennikarka radiowa i in. Lista jest otwarta i będzie uzupełniana 

Dyskusyjny Klub Książki on-line “Wolumin”,  grupa pasjonatów książek skupiająca się wokół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie oraz jej filii (Oddział Pedagogiczny, Biblioteka w Bychawce, Biblioteka w Starej Wsi Pierwszej). „Wolumin” to przestrzeń, w której biblioteka będzie prezentować wybrane książki ze swojego księgozbioru. Będzie to także miejsce dla Czytelników, którzy również mogą przedstawiać swoje ulubione książki i zachęcać innych do sięgania po nie. Liczymy, że członkowie grupy będą komentować pojawiające się na grupie posty i dzielić się swoimi uwagami na temat polecanych książek. Moderatorem grupy jest Matylda Graboś. 

Wirtualne wystawy, galerie, to nowa propozycja, będąca odpowiedzią na realia funkcjonowania w warunkach pandemii, kiedy wystawy i wernisaże w rzeczywistej galerii są zakazane. Pomysł realizuje Matylda Graboś, historyk sztuki, bibliotekarka, pasjonatka rzeczy pięknych.  

To, co ważne!  – prezentacja, przypominanie, promowanie  ludzi nauki, kultury, sztuki, literatury, wydarzeń regionalnych i narodowych itp.  na bibliotecznym FB  w formie krótkich postów uzupełnionych wyborem literatury, zdjęciami. 

Rok Tyrmanda, cykl mini wykładów, publikowanych na stronie biblioteki, reklamowanych na FB, napisanych przez czytelniczkę Dorotę Szczepańską. Jest to rodzaj hołdu oddanego wybitnemu artyście Leopoldowi Tyrmandowi przez Czytelników. Jednocześnie przykład na to, że Biblioteka jest otwarta na pomysły swoich Czytelników. 

Głośne czytanie on-line.  Promocja twórczości własnej mieszkańców Gminy Bychawa bądź z Bychawą zaprzyjaźnionych.  W kolejnych odcinkach cyklu fragmenty swojej twórczości prezentować będą  oni osobiście.  Cykl rozpocznie  się podczas  Ogólnopolskiego Dnia  Głośnego Czytania 29 września 2020. Bychawianka, Dorota Szczepańska zaprezentuje  wiersz dla dzieci  swojego autorstwa. 

„Gazeta Bychawska” on-line, zdigitalizujemy, opracujemy i udostępnimy za pośrednictwem www biblioteki scany lokalnej gazety, która ukazywała się w latach 1990-1997. 

Czat z Jadwigą. Spotkanie on-line z lokalną pisarką, autorką powieści „Pensjonat pod Malinką” Jadwigą Grzesiak. 

Danie dla Mola czyli Wigilia w literaturze i na talerzu, wydarzenie literacko-kulinarne, realizowane od dawna w formie konkursu . Obecnie, z konieczności przeniesione do internetu. Tym razem proponujemy formę przeglądu, wszak podczas wieczerzy wigilijnej wszystkie dania są pyszne. Do zabawy zapraszamy każdego kto kocha książki, gotowanie i smakowanie. Zadanie polega na odnalezieniu w literaturze pięknej receptury, sposobu serwowania, delektowania smakiem  dania charakterystycznego dla Wieczerzy Wigilijnej. Dodatkowo punktowane będzie nagranie z przyrządzania literackiego dania. Na nagrania bądź fragmenty z literatury czekamy do 10 grudnia 2020. Chcemy żeby w ten sposób powstała nasza wspólna Molowa  wigilia. Na każdego kto weźmie udział w zabawie czeka upominek!

„Biblioteka online: program szkoleniowy dla bibliotekarzy” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci”.