„Nad rzeką wspomnień”. Promocja książki Moniki A. Oleksa

23 września 2021 rok. Czwartek. Kawiarnia artystyczna „Złota Lira” w Bychawskim Centrum Kultury. Wszystkie stoliki zajęte. Jeden stolik zdecydowanie wyróżnia się spośród pozostałych. Stoją przy nim tylko dwa fotele, obok, w drewnianej skrzyni poukładane książki i wielki bukiet traw… Aromat świeżo parzonej kawy drażni zmysły. Gwar rozmów cichnie. Gospodyni spotkania wita gości, tych którzy przyszli pieszo bo mieli blisko, i tych co przyjechali z daleka, ze Świerż i Dorohuska, Lublina, Puław. Świerże nad Bugiem to szczególnie ważne miejsce. To tam Pisarka osadziła akcję swojej najnowszej powieści „Nad rzeką wspomnień”. Beata Soczyńska, bibliotekarka i fotografka z Dorohuska prezentuje zdjęcia zrobione w Świerżach. Pięknie tam. Z miejsca padają deklaracje wzajemnych odwiedzin. Tak przygotowani uczestnicy spotkania rozsiadają się wygodnie by wsłuchać się w interesującą rozmowę pomiędzy Pisarką i Czytelnikiem. Monika A. Oleksa, pisarka i Janusz Tes, czytelnik roku 2019 r. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie dyskutują o duchach, metafizyce, odwadze i o tym co komu w duszy gra… Goście zadają pytania. Test na umiejętność posługiwania się bronią przez Pisarkę wypada pomyślnie. Marek Kuryło, właściciel strzelnicy SHOOTER, potwierdza umiejętności Pisarki. To tam Monika Oleksa uczyła się strzelać. Wszystko po to żeby opisywane w książce sceny były wiarygodne. Z muzyczną niespodzianką dla Pisarki występuje debiutujący zespół „Sołectw Song”. Mistrzowskie wykonanie „Rzeki marzeń” (utworu z repertuaru Beaty Kozidrak) przy akompaniamencie Marcina Mączki, sprawia, że wilgotnieją oczy… Monika Oleksa nawet nie próbuje ukrywać wzruszenia. Oklaskom nie ma końca. Ciąg dalszy wieczoru upływa na podpisywaniu książek, rozmowach i smakowaniu drożdżowych rogalików, dostarczonych specjalnie dla czytelników książek Moniki A. Oleksy przez Adama Bartoszka, prezesa GS „SCH” oraz ciasta drożdżowego z kruszonką, inspirowanego lekturą powieści „Niebo w kruszonce”, które przygotowała Ewa Eliasz. Zaledwie miesiąc temu ciasto zdobyło tytuł „Wakacyjnego dania dla Mola roku 2021”. Nic dziwnego, że nie został nawet okruszek.

W TVP 3 Lublin, w „Poranku Między Wisłą i Bugiem” o godz. 8.15: https://lublin.tvp.pl/56009073/23-wrzesnia-2021 Monika Oleksa i Barbara Cywińska zapraszały telewidzów do Bychawy, do kawiarni artystycznej „Złota Lira” na promocje najnowszej powieści pisarki „Nad rzeką wspomnień”.

Sama bohaterka wieczoru, tak wspomina spotkanie promujące Jej książkę: https://www.facebook.com/monika.a.oleksa/posts/410451137291243

Fot. Sylwia Paćkowska, Urząd Miejski w Bychawie