Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Mol na walizkach. Finał

Mol na walizkach, literacko-kulinarne wydarzenie poprzedzone konkursem. Czytelnicy bibliotek wypoczęci i naładowani pozytywną energią podczas wakacyjnych wojaży,  ochoczo zabrali się do przeszukiwania domowych i bibliotecznych księgozbiorów w poszukiwaniu literackich smaków. Efekty poszukiwań zaprezentowane zostały 21 października 2022 r. w restauracji „U Saszy”. I tak, licznie przybyli goście,  mogli posmakować najróżniejszych dań inspirowanych literaturą. A były  to:

  1. Chili con carne, pikantne danie kuchni meksykańskiej na bazie mielonej wołowiny i warzyw według wiersza Doroty Szczepańskiej, które przygotowała Katarzyna Szumiło. Literackie danie otrzymało tytuł Dania dla Mola rolu 2022!
  2. Pikarones, peruwiańskie pączki przygotowane z dyni i słodkich ziemniaków, podawane z miodem lub syropem klonowym z ulubionej książki Jasia Grabosia  „Atlas smaków”
  3. Trójsernik, puszysty deser według powieści Katarzyny Michalak „Sklepik z niespodzianką” przygotowała Ewelina Kaźmirska, zdobywając tym samym tytuł „Dania dla Mola roku 2022”
  4. Śledzie z grzybami z Bonowa serwowały uczennice Bychawskiej Szkoły Pisania. Inspiracją był utwór własny sporządzony w formie „Listu pana Zagłoby do pana Kmicica oraz niepublikowanych a cudownie odnalezionych  fragmentów Pamiętników Jana Chryzostoma Paska” . O kulisach powstania przepisu na danie opowiadała  Danuta Hanaj. 
  5. Sekretny przepis królowej Bony na makaron włoski z…  w formie literackiej opisany przez mieszkańców Sołectwa Bychawka Trzecia Kolonia zaś danie  wykonał włoski kucharz Andrea Korpysello (Andrzej Korpysa), wnuk słynnego mistrza Mozarello. Przyrządzaniu potrawy towarzyszyła inscenizacja z udziałem Królowej Bony ( Małgorzata Pruchnicka) i wiernego pazia (Monika Kaproń).
  6. Słodkie bułeczki na śniadanie zaproponowała pani Joanna Raczyńska z Hrubieszowa. Recepturę odnalazła w powieści J. Picoult – Krucha jak lód
  7. Smakołyki z koszyczka Czerwonego Kapturka, o których każdy chyba czytał w bajce Ch. Perraulta serwował sam Czerwony Kapturek (Danuta Lipiec, prezes stowarzyszenia „Kreatywna Bychawa”)

Nad przygotowaniem literackich potraw czuwała specjalistka Małgorzata Barnaś, która jednocześnie pełniła funkcję przewodniczącej komisji konkursowej, surowo oceniającej prezentowane potrawy.

Wyjątkowy gość  Waldemar Kot, zwany Noem z Bychawy, ten który zbudował jacht, nadał mu imię Tybyś i popłynął nim aż do La Chapelle sur Erdre we Francji w rozmowie z Anną Jędrzejczyk opowiadał ciekawe epizody z kilkuletniej przygody ze szkutnictwem. Na dociekliwe pytania o znajomość fachu,  pan Waldek odpowiadał z rozbrajając szczerością „dużo czytam!”. Barwne opowieści  kapitana Waldemara Kota jak i członków załogi Tybysia  Edyty i Bogusława Golewskich oraz Stanisława Gołębia  zdjęciami z poszczególnych etapów tego niezwykłego rejsu wprawiły słuchaczy w niekłamany zachwyt, podziw i dumę. Opowieściom o niezwykłym rejsie oraz o projekcie Bychawskiego Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Tybyś zwiedził Europę”, którego  prezesem jest Waldemar Kot,  przysłuchiwała się dziennikarka Radia Lublin Magdalena Lipiec-Jaremek. Bychawskiego Mola odwiedziły również  pisarki: Katarzyna Bester, Gabriela L. Orione i Jadwiga Grzesiak, których powieści znajdziecie w zbiorach Miejskiej biblioteki Publicznej w Bychawie i jej filiach w Bychawce i Starej Wsi. Pisarki przekazały swoje książki jako wsparcie dla Czytelniczki biblioteki, która znalazła się w trudnej sytuacji.  Z serca dziękujemy.

Wydarzenie pod patronatem Burmistrza Bychawy oraz mediów: Radia Lublin, TVP 3 Lublin, „Dziennik Wschodni” .

Partnerzy: Hurtownia elektryczna LENART; Bychawskie Centrum Kultury

Wzmianki o  bychawskim Molu pojawiły się w Teleekspresie oraz Panoramie Lubelskiej: https://teleexpress.tvp.pl/64110716/pozeracze-ksiazek-z-bychawy?fbclid=IwAR1e4LBl6yHiKy9MtdMxM8cfVPFnduQWEfiz5SuY2RHSIz_vAiLStZTP1c0

https://lublin.tvp.pl/64093823/22-pazdziernika-2022-g-1230

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Biblioteka zawsze blisko”

Autor galerii zdjęć: Marek Matysek, Urząd Miejski w Bychawie. Zapraszamy do obejrzenia: https://bychawa.pl/danie-dla-mola-na-walizkach-juz-za-nami-zdjecia/