Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Mnemotechniki i czytanie migusiem. Relacja

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ma on na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa oraz ochronę praw autorskich. Święto powstało w Katalonii (Hiszpania) . Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ właśnie w tym dniu przypadają rocznice śmierci takich autorów jak: Miguel de Cervantes, William Szekspir, Inca Garcilaso de la Vega.

Z tej okazji,  24 kwietnia odbyły się w Oddziale Pedagogicznym warsztaty : „ Nauka czytania  migusiem – warsztat szybkiego czytania” oraz „ Jak uczyć się i zapamiętać, czyli mnemotechniki w pigułce”, prowadzone przez Annę Szczytkowską i Marlenę Maciasz.

Uczestnicy pierwszego warsztatu poznali techniki ćwiczenia koncentracji uwagi i pamięci. Dowiedzieli się jak funkcjonuje mózg,  jak ważne jest rozwijanie sieci neuronów czyli połączeń nerwowych oraz co robić aby rozwijać myślenie, pamięć i uwagę , tak potrzebne przy nauce czytania. Pierwszy warsztat skierowany był do uczniów szkoły podstawowej i wzięli w nich udział uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Z. Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej. Uczestnicy tego warsztatu wykonali szereg ćwiczeń mających za zadanie rozwijanie spostrzegawczości, myślenia, pamięci, koncentracji uwagi, a wszyscy wiemy że mają one wpływ na zapamiętywanie i uczenie się dziecka. Oprócz zajęć usprawniających pracę umysłu, uczniowie mieli także zajęcia ruchowe, które mają za zadanie poprawić koordynację ruchową z koncentracją uwagi. Wszyscy chętnie wykonywali ćwiczenia, które były ciekawe i umiejętnie dobrane. Wprowadziły wiele dobrego humoru i chęci do zajęć, zwłaszcza że panie prowadzące wykonywały ćwiczenia razem z uczniami.

Natomiast uczniowie II klasy gimnazjum z Zespołu Szkół im. Ks. A. Kwiatkowskiego biorący udział w drugim warsztacie poznali teorię i praktykę dotyczącą myślenia wizualnego i kodowania dwutorowego, a  w szczególności – mapy myśli (technikę uczenia się, której twórcą jest Tony Buzan). W tym miejscu warto powiedzieć kilka słów o tej nowatorskiej metodzie. A mianowicie mapy myśli (z ang. Mind maps, mindmaping) to innowacyjna metoda opracowana przez Barry’ego i Tony’ego Buzan. Powstała na przełomie lat 70 i 80 XX wieku. Polega ona na notowaniu na papierze lub ścianie napływających myśli, w miarę przychodzenia ich do głowy, w sposób przejrzysty i czytelny. Mapy myśli stosuje się z powodzeniem w :

–  autoanalizie ( analiza życia osobistego , zwłaszcza przyszłości)

– pracy zawodowej (zebrania, prezentacje, zarządzanie)

– ekonomii, sztuce, ale największe i najlepsze zastosowanie znalazły w edukacji. Wykorzystuje się je do sporządzania notatek, przy pisaniu wypracowań, raportów, notatek z książek i wykładów, jako przygotowanie do sprawdzianów i egzaminów, przy konstruowaniu projektów szkoleń. Omawiana pokrótce metoda ma pozytywny wpływ na koncentrację uczniów na lekcji, czyniąc ich bardziej aktywnymi, jest dobra również do nauki dla dzieci dyslektycznych.

Stosując ją można wyrazić swoje myśli w sposób naturalny i pełny. Obrazowo mapy myśli przedstawiają komórkę nerwową, której jądro stanowi  problem, z którym się mierzymy    oraz wychodzące w różne strony wypustki (korzenie) nerwowe ukazujące rozwiązanie  tego problemu.

Młodzież biorąca udział w zajęciach chętnie uczestniczyła najpierw w omawianiu teoretycznym map myśli, a później każdy indywidualnie tworzył własną mapę myśli na temat : „zaplanuj swoją przyszłość”.

Trzy najlepsze prace nagrodzono. Zajęcia były ciekawe, a młodzież chętnie wykonywała zadania wykazując się przy tym swoją wiedzą i pomysłowością.

Na zakończenie obydwu warsztatów uczniowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty i zakładki do książek.

Wszystkich, którzy chcą uzyskać więcej informacji na temat funkcjonowania ludzkiego umysłu, wykonywania i zastosowania map myśli zachęcamy do lektury:

  1. Jak uczy się mózg /  Manfred Spitzer. Warszawa 2007
  2. Mapy myśli  W: Encyklopedia Pedagogiczna XXI wieku, t. 3.  Warszawa 2004.

Opracowała Jolanta Przech,  Oddział Pedagogiczny MBP w Bychawie.

Fot. Jolanta Przech