Marta Sztokfisz – Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie

zzzzzzWarszawa 2013.
„Samouk, z muzyką we krwi, nadwrażliwy dwudziestolatek ze statecznej mieszczańskiej rodziny, którego piosenki miały uwodzicielski czar”. Kim był, ów elegancki, dobrze wychowany mężczyzna sprawiający wśród PRL-owskiej bohemy wrażenie kogoś z innego świata? Jaką drogę przeszedł nieśmiały nastolatek z Zamościa, któremu w drodze na szczyty popularności towarzyszyła utrzymana w tajemnicy choroba? Piosenki Grechuty wzruszały i dawały nadzieję, pomagały przetrwać w szarej rzeczywistości. jego twórczość zachwyca do dziś odbiorców w różnym wieku. Dla wielu lider zespołu Anava stał się legendą. Biografia autorstwa Marty Sztokfisz to książka zrodzona z międzypokoleniowej fascynacji, wnikliwy portret wyjątkowego artysty, a także barwny obraz epoki, która ukształtowała Marka Grechutę, i ludzi, którzy wpłynęli na jego los.
[Źródło: przeczytane na okładce]