Maria Konopnicka podbija serca Czytelników

W maju 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej — polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki.  Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. W ten sposób uhonorował jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię ”Roty”,  doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną.

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie przygotowała z tej okazji wystawę „W świecie przyrody i baśni z Marią Konopnicką”. Ekspozycja „wędruje” od biblioteki do biblioteki przypominając Czytelnikom takie utwory jak: „Na jagody”, „Co słonko widziało” , „Stefek Burczymucha” i inne, na których wychowały się pokolenia.

W rolę Marii Konopnickiej z powodzeniem wciela się Ewa Nieściór. Czytelnicy bychawskiej biblioteki mieli już okazję spotkać tę „nową” Konopnicką 4 marca 2022 r. podczas gali „Czytelnik Roku 2021.  Wczoraj, na zaproszenie Urszuli Kalińskiej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wysokiem, Maria Konopnicka udała się na spotkanie z czytelnikami – uczniami kl.  III-V tamtejszej Szkoły Podstawowej żeby opowiedzieć o sobie i swojej twórczości. Uczestnicy spotkań szybko policzyli, że pani, która ich odwiedziła ma już 180 lat!!! Z zainteresowaniem wysłuchali barwnej opowieści pisarki a potem zasypały Ją tysiącem pytań, na które pani Konopnicka cierpliwie odpowiadała.

Już wkrótce cykl spotkań z Marią Konopnicką w Gminie Bychawa.

Ps. Pani Danucie Lipiec dziękujemy za wypożyczenie stroju z epoki, w którym pisarka czuje się doskonale:)

Fot. Mateusz Gąbka, GBP w Wysokiem