Marcin Wroński – Morderstwo pod cenzurą

zzWarszawa 2010
Lublin na kilka dni przed 11 listopada 1930 roku jest ogarnięty przygotowaniami  do patriotycznego święta. Tymczasem redaktor naczelny lokalnej prawicowej gazety zostaje brutalnie zamordowany  we własnym mieszkaniu. Śledztwo prowadzi „Zyga” Maciejewski, 30-letni policjant,, od którego odeszła żona, za to nie opuściły go skłonności do abnegacji i pociąg do alkoholu. Pierwsze podejrzenia padają na redaktorów naczelnych dwóch innych lubelskich gazet. Jeden z nich  to komunistyczny agitator, a o drugim krążą pogłoski, jakoby deprawował młodych chłopców. Maciejewskiemu nie ułatwiają pracy  ani dość niesubordynowani podwładni, ani nowy współpracownik, przydzielony mu z komendy wojewódzkiej. Kiedy rankiem w samo święto zostaje odnalezione ciało cenzora, sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje… Międzywojenny Lublin ożywa pod piórem Marcina Wrońskiego jako wielokulturowe miasto, pełne kontrastów i tajemnic. Pisarz pieczołowicie odtwarza realia historyczne, świetnie prowadzi intrygę, nie skąpi humoru.
[Źródło: przeczytane na okłądce]
Polecamy także inne tytuły z serii o komisarzu Maciejewskim, tj.  A na imię jej będzie Aniela, Kino Venus