Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Literacko-kulinarne oblicze mężczyzny

Fot. Robert Bogudziński
Fot. Robert Bogudziński. Aranżacja stołu: sklep DECOR

Rosario Martorana, Włoch od kilku lat mieszkający w Bychawie, kusił smakiem arancini. To  typowe danie kuchni sycylijskiej, jest ryżową kulą nafaszerowaną szynką i serem mozzarella z Bychawy. Zajadał się nimi komisarz Montalbano w książce A. Camillerego  Pomarańczki komisarza Montalbano. Arancini posmakowało również gościom XX edycji literacko-kulinarnego wydarzenia z cyklu dla Mola.

Mężczyźni lubią włoskie potrawy, przekonywał  Adrian Żołędziowski, student z Lublina. Przyrządzone przez niego spaghetti według receptury odnalezionej u Jadwigi Czajkowskiej w powieści  Macocha zniknęło ze stołu błyskawicznie.

Jak się okazuje mężczyźni, uwielbiają też słodycze, aż cztery literackie smaki, zgłoszone do konkursu,  były słodkie…

Drożdżówki z jagodami Pani Litery z  Zeszytu z aniołami Moniki Madejek  to specjalność wyjątkowego duetu: Jakub Kulpa i Krzysztof Luterek. Drożdżówki prosto z pieca, cieplutkie, pachnące, z jagodową nutą w środku…zostały okrzyknięte Męskim daniem dla Mola roku 2016

Artur Płaza, ku uciesze gości, udowodnił, że nawet popularną szarlotkę można przyrządzić po męsku! Wprawdzie pot spływa z czoła, podłoga klei się od rozbitych jaj, wszystko wokół pokrywa mąka, jodyna i bandaże są niezbędne ale…dla tylu wyrazów zachwytu nad kulinarnym kunsztem warto się poświęcić…

Co ma wspólnego makaron z truskawkami z Kevinem co to został sam w domu i meczem piłkarskim? Niby nic a jednak całkiem sporo. Janusz Flis  niczym komentator sportowych zmagań biało-czerwonych, dokładnie opisał co się działo gdy Kevin zasiadał nad michą makaronu.  Makaron z…truskawkami, z dodatkiem bychawskiego kefiru i śmietany inspirowany sceną z filmu  Kevin sam w domu może być doskonałym dodatkiem do sportowych emocji.  

Czekolada z chili, słodycz i pikanteria, wyrazistość smaku z…mocą uwalniania skrytych pragnień…Robert Bogudziński wywołał pragnienie posmakowania tego boskiego napoju, podrażniając zmysły czekoladowym aromatem.  Kadry z filmu  Czekolada dopełniły dzieła.