Literackie SPA na 22. Festiwalu „W Krainie Pierogów” czyli wrzuceni na głęboką wodę!
Skok na główkę!
Lubimy wyzwania, to fakt. Obaw i niepokojów jednak było całkiem sporo bo doświadczenie w organizacji plenerowych wydarzeń mamy niewielkie , ale co tam! Jest zadanie to trzeba je wykonać. Pani burmistrz Marta Krzyżak zleciła nam przygotowanie “małej sceny” na 22. Festiwalu “W Krainie Pierogów”, organizowanym przez Bychawskie Centrum Kultury i Gminę Bychawa. Tę „mikro scenę” nazwaliśmy Pierogo-sceną bo dużo tam się działo wokół pierogów. Przy okazji, „molowym” zwyczajem próbowaliśmy połączyć kulinaria z literaturą, muzyką, śpiewem i dobrą zabawą. W role konferansjerów wcielili się Barbara Cywińska, dyrektor Literackiego SPA oraz Krzysztof Dyś. Nad stroną kulinarną naszych poczynań czuwał Kamil Kotarski: mistrz kucharski, trener i egzaminator w zawodzie kucharz, który gotuje z pasją, chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem, np. od kilku lat prowadzi warsztaty i pokazy kulinarne na terenie całej Polski. Jest autorem książek ze smakiem: „Kuchnia Lubelska” i “Kuchnia poleska”. Współpracuje z mediami. Bywa ekspertem podczas „Dania dla Mola”, literacko-kulinarnego wydarzenia, organizowanego od wielu lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bychawie.
U stóp naszej sceny rozstawiono zestawy mebli ogrodowych, wykonane z palet przez „złote rączki” z Bychawskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. A dalej rozciągało się mieniące się kolorami miasteczko pierogowe ze stoiskami Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z terenu Gminy Bychawa i całej Lubelszczyzny z najróżniejszymi pysznościami, a przede wszystkim mnóstwem pierogów o niezliczonych smakach. Nie sposób było się oprzeć tym smakowitościom. Pierogi znikały w błyskawicznym tempie.
Pierogo-scena. Działo się!
Na naszej Pierogo-scenie odbył się pokaz przyrządzania aromatycznego chłodnika w wykonaniu mistrza Kamila Kotarskiego. Danie serwowano z dodatkiem kulek z twarogu, młodych ziemniaków i szczypiorku. Chłodnikiem, udekorowanym kwiatami bratków częstowała Gości pani burmistrz Marta Krzyżak.
Na scenie kilkakrotnie pojawiały się zespoły: „Sołectw Song”, hitem sceny stała się piosenka „Maryna, gotuj pierogi!” w wykonaniu zespołu, „Konopnickie Korale” i Żenia, wirtuoz akordeonu.
Publiczność też nie zawiodła. Wszyscy chętnie brali udział w konkursach, np. ogromnym wzięciem cieszyły się konkurencje sprawnościowe, np. rzut pierogiem do celu czy zadania wymagające konkretnej wiedzy, np. quizy o pierogach czy bibliotekach. Były też poważne konkursy: na najładniejsze stoisko festiwalu, na najlepsze pierogi czy napój krainy pierogów.
Największe emocje wśród publiczności wywołał konkurs lepienia pierogów na czas. Wyzwanie podjęło trzy dwuosobowe zespoły: KGW „Pod Grodziskiem” w Zdrapach, KGIGW „Nasza Bychawka” z Bychawki Trzeciej oraz KGW z Leśniczówki.
Nagrody
Nagrody w konkursach ufundowali: Adam Foc (firma specjalizująca się w elektromechanice, serwisie i wymianie opon); Salonik kosmetyczny Karolina Polska, Magiczne Ogrody – Park Rozrywki oraz Bychawskie Centrum Kultury. Można było też wygrać voucher na „małe co nieco” do zrealizowania w stoiskach gastronomicznych.
Efekty?
Nie nam to oceniać.
Wpadki
Wpadki też były, a jakże! Ale o nich sza! Może nikt nie zauważył!
Podziękowania dla:
- organizatorów Festiwalu: Gminy Bychawa i Bychawskiego Centrum Kultury
- Kamila Kotarskiego, mistrza sztuki kulinarnej
- zespołom: „Sołectw Song” i „Konopnickie korale” oraz Żeni – wirtuozowi akordeonu
- pań i i panów z KGW i KGIGW, w szczególności z: KGW w Leśniczówce; KGW “Pod Grodziskiem” w Zdrapach; KGiGW “Nasza Bychawka” w Bychawce Trzeciej; KGiGW w Wandzinie; KGW “Aktywna Jedynka” W Starej Wsi Pierwszej; KGW “Gałęzowianki” w Gałęzowie; KGW “Gałązki” w Gałęzowie Kolonii Drugiej; KGW „Nasza Osowa” w Osowie i Osowie Kolonii, KGW w Zaraszowie
- stowarzyszeń i grup formalnych i nieformalnych, w szczególności: Zarządu Osiedla nr 2 w Bychawie; Stowarzyszenia “Kreatywna Bychawa” ; Bychawskiej Szkoły Pisania
- osób prywatnych: Tomasza Dzieciątkowskiego, Marcina Flisa, Janusza Lipca, Waldemara Przecha, Józefa Pelca;
- fundatorów nagród: Karoliny Polskiej, Adama Flisa, Magicznych Ogrodów, Bychawskiego Centrum Kultury
- panów od nagłośnienia sceny
- wspaniałej publiczności
- każdemu, kto dobrym słowem, działaniem, życzliwością wspierał nas w realizacji tego odpowiedzialnego i niełatwego zadania.
Galeria zdjęć: https://bychawa.pl/festiwal-w-krainie-pierogow-w-bychawie-za-nami/