Literackie inspiracje bychawskich samorządowców. Inicjatywa oddolna grupy „Bychawscy samorządowcy” w obiektywie Marka Matyska.

Kolejna inicjatywa mieszkańców realizowana w ramach projektu „Biblioteka zawsze blisko” już za nami. Grupa nieformalna „Samorządowa Bychawa” przygotowała widowisko historyczne w ruinach bychawskiego pałacu. Siłą wyobraźni uczestnicy przenieśli się do wieku XIV, kiedy to król Zygmunt Stary nadał kasztelanowi Mikołajowi Pileckiemu akt lokacyjny. W rolę króla wcielił się Marek Kuna, viceprezes Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego, rolę kasztelana Pileckiego odegrał Janusz Lipiec, radny Rady Miejskiej. Obu dostojnikom towarzyszył dobosz Piotr Cajzer. Tu i ówdzie przemykała Biała Dama, duch bychawskiego zamczyska odziany w białe zwiewne szaty. O dziejach zamku, losach właścicieli oraz historycznych zawirowaniach na przestrzeni wieków barwną opowieść wysnuł Janusz Urban, historyk, burmistrz Bychawy.

Zobaczcie: https://bychawa.pl/literackie-inspiracje-bychawskich-samorzadowcow-fotorelacja/

Relacja Ewy Nieściór, odpowiedzialnej za realizację inicjatywy z ramienia biblioteki i Bogumiły Foc, liderki grupy „Bychawscy samorządowcy”

W upalne piątkowe popołudnie 1 lipca 2022 r. grupa „Bychawscy samorządowcy” zaprosiła mieszkańców w malownicze miejsce – ruiny zamku. Miejsce na realizacje tego wydarzenia zostało wybrane nieprzypadkowo. Zamek został wzniesiony przez Mikołaja Pileckiego, kasztelana lwowskiego herbu „Leliwa”, któremu w XVI w., a dokładnie 16 maja 1537 r., król Zygmunt Stary nadał przywilej lokacyjny. Inscenizację tego wydarzenia odtworzyli bychawianie, odpowiednio na tę okoliczność odziani. Podczas inscenizacji został odczytany dokument nadający Bychawie prawa miejskie, a co za tym idzie liczne przywileje, m.in. prawo do wzniesienia zamku obronnego, organizowania cotygodniowych wtorkowych targów i wiele innych. Opowieści o historii Bychawy dopełnił burmistrz Bychawy Janusz Urban, przypominając zebranym kolejne wydarzenia jakich Bychawa przez wieki była świadkiem, aż do czasów współczesnych. Zamek jest miejscem pełnym tajemniczych wydarzeń, zamieszkiwały tu nietuzinkowe osobowości. O jednej z nich, Ewie Gałęzowskiej ( której postać z czasem stała się inspiracją do powstania wielu legend) pisał poeta Kajetan Koźmian w swoich „Pamiętnikach”. Fragment wspomnień poety Koźmiana przybliżyła zebranym Urszula Daśko, natomiast w eteryczną postać Białej Damy vel Ewy Gałęzowskiej wcieliła się Natalia Baran.. Jak wyglądał zamek w owym czasie na podstawie „Dziejów Bychawy” pod red, Ryszarda Szczygła, pierwszej publikacji wydanej przez Bychawskie Towarzystwo Regionalne, opowiedziała Bogumiła Foc. Na tę okazję panie bibliotekarki przygotowały upominki-niespodzianki, zachęcające do korzystania z zasobów i oferty bibliotek publicznych w Gminie Bychawa. W ramach inicjatywy „Literackie inspiracje bychawskich samorządowców” został ogłoszony konkurs literacki. Swoją twórczość zaprezentowały sołtyski: Bogumiła Foc, Maria Kostruba, Danuta Ciechońska, Danuta Lipiec. Uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania i nagrody. Wydarzenie swoim występem uświetniła kapel „CYJA” oraz zespół wokalny „Sołectw Song”, któremu akompaniował Marcin Mączka. Na zakończenie mile spędzonego popołudnia wszyscy zgromadzili się przy wspólnym ognisku.