Leif GW Persson – Umierający detektyw

alt Warszawa 2012
” Emerytowany, niezwykle zdolny szef szwedzkiej policji i wywiadu Lars Martin Johansson leży w szpitalu po wylewie. To skutek niezdrowego trybu życia w ciągłym stresie. Podczas rekonwalescencji dowiaduje się od lekarki, że jej ojciec, nieżyjący już psator, poznał w czasie spowiedzi nazwisko człowieka, który 25 lat wcześniej zgwałcił i zabił dziewięcioletnią dziewczynkę. Tajemnica spowiedzi zobowiązuje go do zachowania sekretu. Nierozwiązana, wstrzasająca zbrodnia sprzed lat rozbudza niezrównany policyjny instynkt Johamssona. Okazuje się jednak, że zaledwie kilka tygodni wcześniej sprawa ulega przedawnieniu. Co więcej, nie jest to jedyna przeszkoda. Lars Martin Johansson postanawia rozwiązać ta zagadkę – choćby za cenę swojego zdrowia i życia. ”
[Źródło: przepisane z okładki]