Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Kulturalne konfrontacje. Finał projektu „Kultura-ubranie szyte na miarę”

Kultura –  ubranie szyte na miarę. To projekt realizowany od czerwca do listopada 2017 r.  przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Bychawie.  Jego  celem jest  tworzenie warunków do wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze poprzez działania międzypokoleniowe , łączące przeszłość z teraźniejszością, życiową mądrość i doświadczenie z nowoczesnością nafaszerowaną nowymi technologiami. Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2017.  Oto niektóre zdarzenia:

Piszę, tworzę, rysuję… cykl warsztatów artystycznych i literackich

Warsztaty artystyczne, dla osób od 3 do 103 lat, prowadzone przez artystkę Elżbietą Bigos. Uczestnicy poznali różne techniki malarskie (temperowo-żółtkową, action painting, graffiti) a także spróbowali swoich sił w lepieniu naczyń z gliny i ich zdobieniu. Pracowali zarówno pędzlami na profesjonalnie zagruntowanym płótnie, nakładali farbę na karton za pomocą gąbki, a także bezpośrednio z pojemniczków wylewali ją na płytę. Za narzędzia malarskie nieraz posłużyły  własne dłonie. Różnorodność spotkań, atmosfera pracowni malarskiej, zapach farby, gliny i wielka wyobraźnia  uczestników sprawiła, że warsztaty artystyczne były niezapomnianą przygodą dla małych i dużych artystów!

Warsztaty literackie , o charakterze spotkań motywujących do pisania i podnoszących wiarę we własne możliwości, prowadzone przez pisarkę, eseistkę, blogerkę Monikę A. Oleksa.  W spotkaniach uczestniczyła grupa kobiet w różnym wieku,  najmłodsza 12 lat najstarsza prawie 70. Poznawanie  wizji świata kobiety na różnym etapie jej życia stanowiło cenną wartość.  Każde spotkanie to literacka przygoda z niezwykłą kobietą i pokrzepiającą literaturą. Owocem warsztatów będzie  publikacja zbiorowa.

Opowiedz mi swoją historię, jednodniowe warsztaty z autoprezentacji i wystąpień publicznych, które poprowadziła trenerka Karolina Cala-Lewtak. W zajęciach uczestniczyli  szefowie firm, przedstawiciele biznesu, pracownicy administracji i in.  Zostali zaopatrzeni w wiedzę dotyczącą psychologicznych fundamentów wystąpień publicznych, technik profesjonalnego wystąpienia i panowania nad stresem. Konstruktywnym elementem zajęć była możliwość nagrania własnego wystąpienia i poddania go analizie. Warsztaty potwierdzone certyfikatem.

Zatrzymaj chwile, warsztaty fotograficzno-filmowe prowadzone przez redaktor naczelną Magazynu Lubelskiego LAJF  Grażynę Stankiewicz. Uczestnicy podczas warsztatów  poznali techniki przydatne w pracy z kamerą i aparatem fotograficznym. Uczyli się profesjonalnego fotografowania, nagrywali krótkie klipy, poznali tajniki montowania filmów. Efektem tych działań są autorskie filmy nagrane przez uczestników.

Spojrzenia wstecz w poszukiwaniu własnych korzeni,  otwarte spotkania dla każdego, kto czuje potrzebę  odkrywania  i dokumentowania historii swojej  rodziny, prowadzone przez Danutę Sprawkę, bychawską regionalistkę.

Otwarte spotkania z ekspertami, podejmującymi tematykę savoir-vivre. Dla dzieci z Zofią Stanecką, autorką, m.in. cyklu „Basia”  oraz dla młodzieży i dorosłych  z  dr. Stanisławem Krajskim.

Fot. Robert Bogudziński. Studio Art Foto oraz Roman Rusinek