Grażyna Lutosławska w starowiejskiej bibliotece

7 czerwca 2019 r. Grażyna Lutosławska spotkała się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im F. Lebiedy w Starej Wsi Drugiej. Pisarka na spotkaniu z czytelnikami  w bibliotece to i miły widok, i wyjątkowe przeżycie. Móc popatrzeć w oczy autorce książki, którą właśnie się przeczytało, rozmawiać z nią, a przy okazji odkrywać jakim jest człowiekiem to jest coś, co i czytelnicy, i bibliotekarze uwielbiają.

Kim jest Grażyna Lutosławska? To dziennikarka i pisarka. Od 1988 w Radiu Lublin prowadzi audycje poświęcone kulturze, m.in. Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa. Jest autorką i reżyserką cyklicznego słuchowiska pt. Bazarek. Wykłada  na UMCS-ie. Moderuje spotkania poświęcone kulturze (m.in. w Teatrze Starym w Lublinie: Bitwa o kulturę i Bitwa o literaturę). Prowadzi bloga. Jest autorką scenariuszy teatralnych, m.in. O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata, Anioł za lodówką; słuchowisk radiowych i tekstów piosenek, w tym do spektakli Królowa Śniegu oraz Śnieżka i krasnoludki. Publikowała także; eseje, wywiady i opowiadania m.in. w berlińskim magazynie „Polenplus”, pismach „Akcent”, „Klematis”, „Informator Kulturalny Zoom”, „Kraina Bugu”, „Brulion Kazimierski”, miesięczniku „Bez Recepty” oraz międzynarodowym zbiorze opowiadań pod hasłem Freud sein. Jest autorką książek dla dzieci. Jej Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara, otrzymała wyróżnienie literackie polskiej sekcji IBBY, tytuł „Białego Kruka” przyznawany przez Bibliotekę Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium, fragmenty trafiły do podręcznika dla klas pierwszych. Ponadto wydała: Wielkie zmiany w dużym lesie,  Koziutek zdobywa Zamek. Przewodnik dla dzieci po Lublinie  (książki wydane pod nazwiskiem Grażyna Ruszewska); Legendy Lublina; Jak Arni i Dobek ratowali świat; Bajki od rzeczy, właśnie nagrodzone srebrem na European Design Awards w kategorii ilustracja!!! Za  działalność na rzecz kultury autorka otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Angelus Lubelski w kategorii Człowiek kultury medialnej (2006 r.), Srebrny Krzyż Zasługi (2012 r.), Zapałka Andersena  również (2012 r), Mistrz Mowy Polskiej (2013 r.), Nagroda Miasta Lublin za całokształt działalności  (2015 r), Medal 700. lecia Miasta Lublin  (2017 r.)

Najnowsza książka Grażyny Lutosławskiej – Jatymy wesołe i rzewne, niektóre o miłości –   ukaże się niebawem i jest przeznaczona dla dorosłych.

Oprac. i zdjęcia: Ewa Nieściór