Far breton, tradycyjny deser bretoński, poleca Agatka Brisset z La Chapelle we Francji

Far breton, inspirowany książką „Recettes Chapelaines” został przygotowany i zaprezentowany 14 kwietnia 2018 r. podczas literacko- kulinarnego wydarzenia „Francuskie Danie dla Mola” w kooperacji polsko francuskiej.  Agatka Brisset i  Jola Folwarska-Brisset (Francja – La Chapelle) przywołały literacką recepturę,  a Danuta Hanaj (Polska – Bychawa) przyrządziła deser.

A oto przepis w języku polskim na Far breton,  jeden z typowych deserów bretońskich.

Składniki:

300 g mąki

250 g cukru

5 jajek

100 g. rodzynek

Kieliszek rumu

Masło do natłuszczenia formy oraz 1 łyżeczka mąki do posypania

Wykonanie:

Mąkę wymieszać z cukrem. Dodawać stopniowo jajka, mleko, rum. Dobrze wymieszać.  Formę do pieczenia wysmarować masłem i posypać lekko mąką, ułożyć śliwki i rodzynki . Zalać ciastem. Piec 20 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 220*C, po czym zmniejszyć temperaturę do 190*C i piec jeszcze 30 minut.

Uwaga! W trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika.

Far breton, podaje się z dobrze schłodzonym cydrem.