Ekshibicjonizm pisarsko-czytelniczy. Inicjatywa oddolna grupy Wesołe Pisarki. Odsłona pierwsza

W dniach 16-17 lipca 2022 r. w ramach projektu „Biblioteka zawsze blisko”” piętnastoosobowa grupa  pod nazwą Wesołe Pisarki” zawędrowała do Zamościa. Główny cel wyprawy to promowanie czytelnictwa oraz zachęcanie do pisania. Hasło projektu -„Ekshibicjonizm pisarsko-czytelniczy” Uczestnicy to uczniowie Bychawskiej Szkoły Pisania działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bychawie oraz osoby  zainteresowane wyjazdem, bywalcy biblioteki. Opiekun grupy, Barbara Cywińska, dyrektor  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie.

„Wyruszyliśmy z Bychawy dnia 16-07-2022 r. o godzinie 9,00 wszyscy w dobrych humorach. Śpiewaliśmy piosenki, korzystając ze śpiewnika wykonanego specjalnie na wyprawę. W Zamościu zakwaterowanie w Zajeździe Orzeł  oraz piesza wyprawa do Książnicy Zamojskiej, gdzie bardzo serdecznie zostaliśmy przyjęci przez Panią Halinę Zielińską – zastępcę Dyrektora. Pani Halina oprowadziła nas po części biblioteki działającej w soboty i opowiedziała o jej działalności. Książnica kilka lat temu została wyremontowana i jest dostępna dla każdego, tj. dla matek z małymi dziećmi, dla seniorów, dla dzieci w wieku szkolnym, dla uczniów mogących odrabiać lekcje, dla czytelników tradycyjnych. Można też korzystać z biblioteczki multimedialnej. Pani dyrektor Barbara Cywińska opowiedziała o działalności bychawskiej biblioteki i wręczyła upominek w formie pakietu publikacji o Bychawie.

Po obiedzie wyruszyliśmy na Rynek Wielki w Zamościu, gdzie od kilku dni trwał festiwal EURUFOLK.  Rynek był wypełniony po brzegi ludnością różnej narodowości. Za pisemną zgodą Prezydenta Zamościa, mogliśmy swobodnie rozpocząć trochę szaloną akcję promocyjną. Usytuowaliśmy się w centrum Rynku, na wprost sceny.

Wyruszyliśmy w tłum ubrani w kolorowe pelerynki, uszyte na warsztatach krawieckich, na których były wypisane farbami rodzaje promowanych książek m.in. Fanka romansów, Bajki nie tylko dla dorosłych, Księgozbiór podręczny, Opowieści o Bychawie, Nie bój się maleńki! Czytaj horroy! i in. Niektórzy uczestnicy akcji wystapiły w przepraniu i charakteryzacji np. Opasły tom, Starodruk, Czerwony Kapturek, Wilk, Dziewczynka z toporkiem.

Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, ludzie podchodzili, pytali z zaciekawieniem, czytali napisy na tabliczkach, zabierali ulotki. Akcja trwała  ponad trzy godziny.

Część ulotek przekazaliśmy Zamojskiej Informacji Turystycznej, od której otrzymaliśmy wiele pomocnych wskazówek w sprawach organizacyjnych.

Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na Rynek Wielki w Zamościu gdzie od rana trwał festiwal EUROFOLK. Spotkaliśmy tam grupy taneczne z różnych stron świata: Chile, Mołdawii, Turcji, Ukrainy. Punkt 10 czekał na nas przewodnik. I znowu uczta duchowa. Pan Waldemar przez ponad trzy godziny, w niesamowity sposób, przekazał  nam ogrom wiedzy z dziejów Zamościu, jednocześnie oprowadzając nas po najciekawszych miejscach tego miasta. Mogliśmy zaopatrzyć się w przewodnik po Zamościu autorstwa pana Waldemara „Zamość Miasto Idealne”. Na koniec twórczego pobytu w Zamościu otrzymaliśmy krótki czas wolny na samotną wędrówkę po Rynku Wielkim, zakupy pamiątek, zachwyt zespołami występującymi na scenie, obiad i powrót do domu.

Bardzo dziękujemy władzom Urzędu Miasta za udostępnienie transportu a panu Kamilowi za bezpieczną podróż.”

Autor relacji, lider grupy: Danuta Hanaj.

Fot. Janusz Flis