Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Czytanie wzmacnia! Fotorelacja

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca biblioteki i czytelnictwo. Edycja 2021 przebiegała pod hasłem: “Czytanie wzmacnia!” 

Bychawska biblioteka, jak co roku, włączyła się do akcji. Zaczęliśmy na długo przed zaplanowaną nocą 9 października 2021 r. Burza mózgów, kilkanaście telefonów i…powstał plan na tę jedyną w roku, wyjątkową noc. Każdy, kto zdecydował się uczestniczyć w tegorocznej Nocy Bibliotek, na pewno wyszedł z niej wzmocniony! . 

Wreszcie udało się zaprosić do Bychawy Leszka Szczasnego, podróżnika, globtrotera, autora książki “Świat na wyciągnięcie ręki”. Gość zabrał nas w fascynującą podróż  do Turcji. Opowieść ilustrowana autorskimi zdjęciami pokazywała jaką niesamowitą moc ma podróżowanie, poznawanie mieszkańców innych krajów, ich zwyczajów. I co, najbardziej zaskakujące, wcale nie trzeba dysponować wielką fortuną żeby móc zwiedzać świat. Leszek Szczasny jest tego najlepszym przykładem. Liczy się otwartość na innych ludzi, zaufanie do nich i do siebie samego i już świat otwiera przed nami całą masę możliwości! 

O otwartości i uważności w stosunku do siebie i otaczającego świata mówiła również pisarka Jadwiga Grzesiak podczas spotkania, któremu nadaliśmy znaczący tytuł “Bo we mnie jest moc!”. Każdy, kto ma przyjemność znać pisarkę lub był na spotkaniu z nią  doskonale wie o co chodzi. Tych, którym temat jest obcy zapraszamy do lektury książek pani Jadwigi i do rozmów z nią. Podpowiadamy, że pisarka jest częstą bywalczynią Waszej Biblioteki. 

Dzieci, jak wiadomo, uwielbiają odgrywać różne role. Wspólnie z panią Iloną Fijołek-Mituła bawiły się w teatr z wykorzystaniem pacynek, tworząc nową wersję bajki o Czerwonym Kapturku.  To był dopiero spektakl, godny co najmniej teatru Andersena!

Istne oblężenie przeżyły Ania i Daria,  psycholożki prowadzące warsztaty z mnemotechnik. Każdy, i mały i duży, chciał potrenować swoją pamięć, nauczyć się technik skutecznego zapamiętywania…

Owocowy zwierz. Czy go zjesz? Łabądek z jabłka, delfin z banana, jeż z gruszki i winogronu…Takie cuda dzieci wraz z rodzicami tworzyli pod kierunkiem pani profesor Małgosi Mech-Barnaś a potem z apetytem je pałaszowali. Witaminy wzmacniają przecież organizm. 

Monika Madejek, pisarka i artystka zachęcała do tworzenia niepowtarzalnych toreb na zakupy a florystka Sylwia Słowińska pokazywała jak z najróżniejszego zielska stworzyć niepowtarzalną dekorację. Awangardowa głowa wykonana z dyni i kwiatów do dzisiaj obserwuje czytelników odwiedzających bibliotekę. 

Prawdziwy show zrobiły dziewczyny z zespołu “Sołectw Song”, przekonując, że trzeba koniecznie zrobić ten jeden jedyny krok niezbędny do  zaczytania… Tym samym przebój Andrzeja Dąbrowskiego “Do (zakochania) jeden krok” zyskał nowe życie.  Wokalistki wykonały kilka znanych utworów w nowej aranżacji i zmienionej treści…   Publiczność szalała, domagając się bisów i wspólnego śpiewania. 

A wiecie, że czytanie wzmacnia mięśnie? – Grupa dzieciaków instruowana przez Janusza Flisa, czytelnika biblioteki i wuefistę ze Szkoły Podstawowej w Woli Gałęzowskiej, zbudowała labirynt do ćwiczeń. Pokonanie przeszkód w taki sposób, aby nie zburzyć misternej konstrukcji  było nie lada wyzwaniem. Dla wytrawnego czytelnika takie wyzwania to przysłowiowa bułka z masłem! 

Na koniec pisarka Monika A. Oleksa zdyscyplinowała mocno rozbawionych uczestników Nocy Bibliotek. Efekt był taki, że literackie zadania zostały wykonane śpiewająco!

My bibliotekarze jesteśmy zadowoleni z atmosfery radości, luzu, zaczytania…Sądząc po wpisach do kroniki uczestnicy również spędzili miło czas.

Tegoroczna Noc Bibliotek jest kolejnym dowodem na to, że książki mają niesamowitą moc, wydobywając z ludzi wszystko to co w nich najlepsze. W tym miejscu z serca dziękuję osobom, które bezinteresownie włączyły się w organizację wydarzenia:

Monice Madejek, która wraz z synkiem pokonała wielokilometrową odległość żeby przyjechać do Bychawy i poprowadzić warsztaty z malowania na tkaninach; 

Małgorzacie Mech-Barnaś  za naukę tworzenia “owocowych” zwierzaków i witaminową moc!

Monice A. Oleksa za literackie ćwiczenia wzmacniające ducha!

Jadwidze Grzesiak za podzielenie się osobistą mocą!

Ilonie Fijołek-Mituła za fantastyczną zabawę w teatr. Dzieciaki były zachwycone. 

zespołowi “Sołectw Song” za koncert starych przebojów w nowej odsłonie czyli muzyczne wzmocnienie!

Sylwii Słowińskiej za wzmocnienie wiary każdego z uczestników we własne  twórcze możliwości, po czym wykonanie np kwiatka z liści było dziecinną igraszką!  

Januszowi Flisowi za lekcję czytania wzmacniającą mięśnie

Reginie Kloc za absolutnie wzmacniający i obłędny w smaku sernik inspirowany literaturą

uczestnikom Nocy za aktywną obecność, uśmiech, radość i długie rozmowy przy kawie i domowym cieście, 

a także 

Leszkowi Szczasnemu za inspirującą podróż do Turcji

Ani i Darii za spotkanie z mnemotechnikami okraszone serią ćwiczeń na wzmocnienie pamięci

Dzięki Wam to był wyjątkowy czas! Jesteście wspaniali. Pamiętajcie, że czytanie wzmacnia a biblioteka jest zawsze dla Was i na Was otwarta! 

Barbara Cywińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie

Fot. Sylwia Paćkowska