Centrum Kultury w Gałęzów Kolonii Pierwszej w gronie Ambasadorów Czytelnictwa w Gminie Bychawa

Grono Bychawskich Ambasadorów Czytelnictwa znów się powiększyło. Do partnerstwa na rzecz promocji czytelnictwa, w ramach realizowanego przez bychawską bibliotekę projektu „Biblioteka zawsze blisko”, zostało zaproszone Centrum Kultury w Gałęzowie Kolonii Pierwszej.  Uroczysta inauguracja odbyła się 6 lipca 2022 r., w świeżo wyremontowanym, budynku dawnej remizy strażackiej. Było nam niezwykle miło, iż przyjęcie tytułu Bychawskiego Ambasadora Czytelnictwa było pierwszą imprezą, która odbyła się w tym miejscu pod szyldem Centrum Kultury.

Unikatową Biblioteczkę Ambasadora, zaprojektowaną podczas warsztatów integracyjno-rękodzielniczych przez marka Kunę, przyjęły od nas główne inicjatorki spotkania: pani Marta Ciechońska – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Gałęzów Kolonia Pierwsza i animatorka życia kulturalnego oraz miejscowa pani sołtys: Urszula Daśko. Organizatorki, wspierane przez panie z KGW oraz miejscową społeczność, stworzyły niezwykle klimatyczną przestrzeń dla przybyłych gości. Wchodząc do głównej sali, odnosiło się wrażenie, że wkracza się do innego świata, w którym czekały elegancko udekorowane stoliki,  a w powietrzu unosił się zapach świeżych kwiatów oraz apetyczna woń czekającym dla gości, regionalnych potraw: schabu gotowanego w mleku, kaszy gryczanej ze szpinakiem, kaszy z warzywami, kompotu z owoców z tutejszych sadów oraz domowych wypieków.

Gościem specjalnym wydarzenia była pisarka, autorka sag i powieści obyczajowych Edyta Świętek. Rozmowę z Gościem przeprowadziła Magdalena Kostruba, zauroczona twórczością pisarki viceburmistrz Bychawy. Obydwie panie dały się poznać jako bardzo sympatyczne, dowcipne osoby, które bez wątpienia złapały ze sobą dobry kontakt, przez co przysłuchiwanie się ich rozmowie, było dla publiczności czystą przyjemnością. Przez salę, co rusz przetaczała się, a to fala śmiechu, a to cisza świadcząca o zasłuchaniu się w opowieści pisarki.

Zwieńczeniem wieczoru, był występ żeńskiej grupy wokalnej „Sołectw Song”, pod kierunkiem i przy akompaniamencie Marcina Mączki. Bisom nie było końca, podobnie jak autografom Edyty Świętek, po której książki ustawiła się długa kolejka. Po części oficjalnej, spotkanie przybrało bardzo luźny, niemal kawiarniany charakter. Goście smakowali poczęstunek, spotykali się przy stołach na wspólnych rozmowach. Spotkanie w Centrum Kultury w Gałęzowie Kolonii Pierwszej uznajemy za niezwykle udane.

Relacja: Matylda Graboś

Wydarzenie zarejestrowały media lubelskie: Panorama Lubelska: https://lublin.tvp.pl/61152065/6-lipca-2022-g-2130 (od minuty 12.59) oraz „Dziennik Wschodni” https://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/inne/biblioteka-w-bychawie-poszerza-grono-ambasadorow-czytelnictwa,n,1000310434.html

Fot. Marek Matysek