Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

Biblioteka zawsze blisko

„Biblioteka zawsze blisko!” to projekt, realizowany w cyklu dwuletnim 2021-2022. Realizując główne cele programu, to jest: 

  • włączenie nowych środowisk w działalność bibliotek i aktywizacja społeczności lokalnej w działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa;
  • nawiązywanie i rozwijanie lokalnych partnerstw na rzecz wzmacniania roli bibliotek jako  lokalnych centrów dostępu do wiedzy i kultury, jako tzw. „trzeciego miejsca” (po domu i pracy) jednoczącego społeczność lokalną – przestrzeni do spotkań, wspólnej pracy, działalności twórczej, promowania aktywności czytelniczej oraz odpoczynku;
  • podnoszenie kompetencji pracowników bibliotek publicznych, pozwalających na rozpoznanie potrzeb i potencjału kulturowego członków lokalnych społeczności, a w konsekwencji na efektywną z nimi współpracę i inicjowanie działań kulturalnych wokół bibliotek,

chcemy utwierdzać Was, Drodzy Czytelnicy, Mieszkańcy Bychawy i okolic, w przekonaniu, że biblioteka, ta w centrum miasta przy ul. Piłsudskiego 34, Pedagogiczna przy ul. Rynek 2 a także biblioteki w Starej Wsi Pierwszej i Bychawce  są dla Was, że w każdej z nich znajdziecie przestrzeń do spotkań, wspólnej pracy, działalności  twórczej, aktywności czytelniczej a także odpoczynku i integracji.

 W ramach projektu sporo się już dzieje, wiele jeszcze się wydarzy:

  •  bibliotekarze będą się szkolić, żeby jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Wspólnie z partnerami  będą też  pytać Was o opinie na temat funkcjonowania bibliotek publicznych w Gminie Bychawa, o to co Wam się w bibliotekach podoba a co chcielibyście zmienić. Wierzymy, że wspólnie możemy lepiej i więcej, dla dobra nas wszystkich. W bibliotekach znajdziecie tajemnicze kolorowe skrzyneczki wraz z dołączonym listem z niecodzienną prośbą od… Waszej Biblioteki. Zachęcamy do spełnienia owej prośby, osobiście w bibliotece lub wirtualnie poprzez wypełnienie ankiety: https://forms.gle/j58cjwLkfejVZkka7
  • grupa bychawian uczestnicząca w warsztatach  integracyjno-rękodzielniczych – Biblioteczka Ambasadora pod okiem prowadzącej Marty Przech tworzy unikatowe  mini-biblioteczki.  Dzięki kreatywności uczestników warsztatów powstanie  10 wyjątkowych  Biblioteczek Ambasadora, które trafią do partnerów projektu a tym samym do Was, Drodzy Mieszkańcy Gminy Bychawa.  Przekazanie biblioteczek będzie ważnym  i miłym wydarzeniem dla środowiska, okazją  do spotkań, rozmów, integracji.  Dodatkowo każdy z partnerów, zaproszonych do współpracy na rzecz promocji czytelnictwa otrzyma certyfikat „Bychawski Ambasador Czytelnictwa Mecenasem Twórców”. Mamy nadzieję, że będzie to powód do dumy i kształtowania pozytywnego wizerunku własnej firmy.  W tym roku poznacie wspaniałą czwórkę ambasadorów czytelnictwa, w przyszłym, kolejnych sześciu. 
  • dzieci i młodzież szkolna weźmie udział w warsztatach z mnemotechnik – Trójkąt Rozwoju – realizowanych w partnerstwie trójsektorowym: absolwenci i studenci  KUL – Oddział Pedagogiczny naszej  biblioteki – dzieci i młodzież szkolna. 

W 2022 roku wyżej wymienione działania będą kontynuowane. Ponadto zostaną zrealizowane 3 projekty edukacyjno-animacyjne z inicjatywy lokalnej społeczności. 

Projekt “Biblioteka zawsze blisko” jest realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Priorytet 4. Kierunek interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka/Lokalność/Inicjatywy/Społeczność/Kooperacja/Oddolność ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z budżetu państwa.  

Patronat: Burmistrz Bychawy