Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie

cropped-literackie-spa-miejska-biblioteka-publiczna-w-bychawie-500.png

Godziny otwarcia
• pn. wt. czw. pt. 9-17
• środa 9-19
• sobota 8-15

A.D. Miller – Przebiśniegi

 altRosja daleka, Rosja bliska…. to recenzja napisana i zgłoszona do pierwszego etapu konkursu na recenzję „Pisać każdy może…” przez Remigiusza Ogonowskiego z Leska.

„Przebiśniegi” to powieść która zastanawia i pyta jak to jest, że pewne narody pozostają niezmiennie intrygujące i jednocześnie bez względu na upływający czas  są swym pseudo- zasadom wierni. Na kartach powieści A.D. Millera „ Przebiśniegi”, Rosja to w dalszym ciągu „mocarne” państwo przebogate w dobra natury  dzięki którym pieniądz „żyje” w kolosalnych obrotach, cały czas ma miejsce oszustwo, chociaż bardziej jednoznacznie i dosadnie wypadało by nazwać zawiłą intrygę powieści podłym szwindlem. Rosjanie to jedna wielka „rodzina” i jak w tych zwyczajach ma się odnaleźć człowiek młody wychowany w Europie zachodniej o zupełnie odmiennej postawie życiowej  i ukształtowany w diametralnie innej mentalności.

Zauważa oczywiście różnice i zakłada że asymilacja z tą obcą kulturą może być nie tylko sposobem na przetrwaniem, ale również szansą na miłość. Bohater stara się z całych sił zrozumieć Rosjan bez  i nawiązuje znajomości które w trwały ślad zapiszą się w jego psychice nie omijając duszy. „Przebiśniegi” to powieść pisana w zgodzie z konwencją aury wschodu wyważona i prawdziwa, żadnych mocnych  ubarwień w tonach czarnych lub białych, jednym słowem samo życie, wraz z rachunkiem za naiwność.

Warto przeczytać tę powieści bo ma ona w sobie wszystkie odcienie ludzkiego charakteru, przepełnionych wschodnią serdecznością i bezwzględnością. Poznawanie dzisiejszej Rosji wraz z bohaterem powieści pozostawia doznania, obok których trudno przejść obojętnie, o których zwykła ludzka wrażliwość nie pozwala zapomnieć. Mimo tej lekcji życia pełnej cynizmu, bohater książki pozostaje przepełniony tęsknotą za tym dla siebie „obcym” światem.  Bo jak tu za Rosją nie tęsknić skoro uczynione nieświadomie w niej zło pozostanie na zawsze w pamięci.
Uwaga: Niestety, miły Czytelniku, w katalogu Twojej Biblioteki polecanej ksiażki nie znajdziesz ale z przyjemnością – na Twoje życzenie – wypożyczymy ją z innej biblioteki.